Makinist Görevleri ve Maaşları Ne Kadardır

Makinist Görevleri ve Maaşları Ne Kadardır

Makinist olarak nitelendirilen personeller tren kullanan kişilerdir. Son zamanlarda teknolojik gelişmelerin olmasından ülkemizde her tarafa raylı sistemler ulaşmaktadır. Uzun mesafelerde ulaşım rahatlığı sağlayan ve karayoluna göre daha hızlı ulaşım gerçekleştiren bir sistem kurulmaktadır. Aynı zamadan trafik ve yollarda bekleme gibi sorunlarının olmaması nedeniyle transfer ve ulaşım daha hızlı sağlanmaktadır.


Raylı sistemlerin geliştirilmesiyle iller arasındaki mesafelerin karayoluna göre daha kısalması ve hemen hemen her yere ulaşım sağlanması konusunda çok rahatlıcı olmaktadır. Aynı zamanda karayolunda ki trafiğin bir nebze daha azalması hedeflenmektdir. Örnet verecek olursak eğer YHT olarak adlandırılan yüksek hızlı tren ile Ankara – İstanbul arası mesafesi 3.5 saate kadar düşmektedir. Oysa karayolu ulaşımında ise iki şehir arası 5,5 – 6 saat sürmektedir.

Makinist olabilmek için gerekli bölümlerden mezun olunması ve TCDD (Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları) de çalışmak gerekmektedir. Belirli bir eğitim aşamasından sonra makinist ünvanın hak ederek bu göreve gelebilmektedirler. Makinist maaş ise ortalama olarak 2.250 – 3.000 Tl arasında değişmektedir.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ