Maddeler Halinde Tüketici Hakları

Maddeler Halinde Tüketici Hakları

Kullanıcıların haklarının korunmasına yönelik tüketici kanunu 1995 yılında hayatımıza girdi. Eskiden bu kadar yaygın olarak bilmeyen tüketici haklarının şimdilerde daha çok kullanılıyor. Tüketici Koruma Derneği gibi kuruluşlar kanunu girdi. Resmi olarak 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun olarak belirlendi. Peki tüketiciler hangi durumlarda bu hakkı kullanabilir ve maddeleri nelerdir ? Bunlarla ilgili olarak net bilgiler vermeyi hedefliyoruz. Anayasa dahili kapsamına giren tüketicinin koruması kanunda ; “Devlet, tüketicileri koruyucu ve aydınlatıcı tedbirler alır, tüketicilerin kendilerini koruyucu girişimlerini teşvik eder” ifadeleri yer almaktadır.


Peki sıradan biz tüketiciler haklarımızı biliyor muyuz ? veya ne kadarını biliyoruz. İşte tüm merak edilen sorular ve detayları haberimizde.Öncelikle bozuk, kusurlu ve ayıp mal hakları konusunda sizlere net bilgiler vereceğiz. Eğer aldığınız mal bozuk çıkarsa ilk 15 gün içinde değiştirilmesini, paranızın geri iadesini veya ücretsiz tamirini isteyebilirsiniz. Eğer bu mal gizli ise (yani sizin fark edemediğiniz bir hatanın satıcılar tarafından gizlenmesi) bu süresi 15 gün içerisinden 2 seneye çıkartıyor. Tüketici 2 sene boyunca malın özürlü olarak kullandığını ifade ederse bu 15 gün içinde kullandığı hakların hepsinden yararlanabilir.

Yine satın aldığınız malın tamir süresi ilgili olarak garanti kapsamında tamiri yapılır. Garantinin süresi 30 gün olmak zorundadır. Eğer bu süre aşılırsa alıcının ürünün yenisiyle değiştirilmesini talep etme veya para iadesi hakkı vardır. Zira tüketici mahkemelerinde bununla ilgili kesin hükümler vardır.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ