Maaşların Bankaya Yatma Zorunluluğu

Maaşların Bankaya Yatma Zorunluluğu

Günümüzde çalışan personelin  haklarının daha iyi korunabilmesi için yapılan bir dizi değişiklerin arasında Maaşların Bankaya Yatma Zorunluluğu getirilmiştir. İşveren personelin maaşını bankaya yatırarak yatırdığı ücret karşılığında sigorta primi yatırmak, personelin ücretinin zamanında ödenmesini sağlamak amacıyla yapılan bu değişiklik personelleri bir nebzede olsa garanti altına almayı sağlamıştır.Fakat yinede bazı firmalar bu durumu farklı metotlar uygulayarak kendi lehine çevirmeyi başarmıştır. Çalışan personelin ücretinin bir kısmını Bankaya yatırıp geri kalan kısmını çalışan personele bizzat vererek, işçilerin sigorta prim ücretler oranını düşürerek, insanların gelecek hayatını riske atmışlardır.


Örnek vermek gerekirse bir işçinin maaşı 1500 Tl iken banka hesabına yatırılan tutar 900 Tl ise emekli olduğu zaman işçi 900 Tl üzerinden yatırılan prim oranı kadar maaş alacaktır. Normal şartlarda 1500 Tl maaş alan bir işçi emekli olduğu zaman 1300 Tl tutarında emekli maaşı alırken 900 Tl üzerinden primi yatan işçi 1000-1100 Tl arasında bir emekli maaşı alacaktır.

Çalışan personellerde bu durumlarla alakalı olarak yaşamış oldukları sıkıntıları gerekli olan kurumlara bildirmek suretiyle, yapılan haksızlığa dur demek zorundadırlar.


Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Maaşları 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ