Maaşım Geç Yatıyor

Maaşım Geç Yatıyor

Maşınızın geç yatması, işçi açısından işverene haklı fesih sebebi ortamı yaratmaktadır. Yani maaşınız geç yatıyorsa ve bu durum süreklilik arz ediyorsa, bu konu ile iş akdinizi fesh ederseniz, kıdem tazminatı hakkı elde edebilirsiniz.

Ancak bu süreç öncesinde, herhangi bir gün işe gitmeyin ve noterde maaşınızın geç yatırıldığına dair bir ihtarname düzenletin. Maaşınızın 7-12 gün içinde yatmasını istediğinizi, iş akdinizi fesh ettiğinizi ve kıdem tazminatınızın ödenmesini talep ettiğinizi de belirtin.

Sürekli olarak maaşınız geç yatıyorsa aramanız gereken bazı haklarınız vardır. Bunları sırasıyla anlatmak gerekirse,


  1. Maaş gününüzde 20 gün geçtiğinden beri hala maaşınızı alamadıysanız, iş yapmayabilirsiniz.Tek ya da toplu olarak bu iş bırakma yapabilirsiniz. Bu nedenden dolayı iş veren kesinlikle sizi çıkartamaz. Aynı şekilde işverenin elinde işlerin yapılması için dışarından sizin yerinize başka işçi getirtemez. Yaptığınız bu davranıştan dolayı kanun dışı grev şekilde değerlendirilemez.
  2. Aynı şekilde 20 gün geçtiğinden beri ücretinizi alamadıysanız, işveren noter ile ihtarname çekip maaşınızın ödenmediğini kendinize maaşınızın ödenmesini isteyebilir.Bu şekilde işçi, işvereni temerrüde edebilir. Yani dava açıldığı takdirde yasal faizi ile birlikte maaşını geri alabilir.
  3. İşveren işçisinin ücretini ödememekle ısrar ederse, işçi buna dayanarak iş sözleşmesini bu sebepten dolayı fesh edebilir. Çalıştığı gün sayısı 1 yıl aşıyorsa, kıdem tazminata hak kazanmış sayılır.

Bu durum gerçekleşmezse, aksi takdirde işçi mahkemesine başvuruda bulunacağınızı mutlaka belirtiniz. Bu durum sonunda maaşınız ödenmese bile hukuk mahkemesini takip ederek mahkeme sonucu hakkınıza ulaşabilirsiniz. Hukuki süreç sonucunda hakkınız olan miktarı alabilirsiniz.


Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Maaşları 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ