Kurbanlık Fiyatları Son Durum

Kurbanlık Fiyatları Son Durum

Kurban bayramı yaklaşırken, 2015 yılı büyükbaş ve küçükbaş kurban fiyatları açıklandı. Yapılan araştırmalara göre yavaş yavaş piyasanın hareketlendiği söylemek mümkün. Besiciler bu durumdan memnun. Özellikle büyük şehirlere hayvan çadırları kurulmaya başlandı. Önümüzde ki günlerde de hayvan sevkiyatının başlayacağını söyleyebiliriz. Geçtiğimiz yıllar içerisinde kıyma ve etin kilosunun 25 TL civarından olduğu bu sene içerisinde neredeyse %100 zamlandığı görebiliyoruz. Ortalama büyük şehirlerde ki et fiyatları;

Kıyma ve Et Fiyatları Ankara : 39 – 45 TL arasında

Kıyma ve Et Fiyatları İstanbul : 41 – 49 TL arasında

Kıyma ve Et Fiyatları İzmir : 40 – 46 TL arasında

Kıyma ve Et Fiyatları Diyarbakır : 36 – 41 TL arasında


Yıllık bazda yüzde 70 ile yüzde 100’e yakın zam geldiğini söyleyebiliriz. Büyük şehirlere gelmeye başlayan besiciler, özellikle güney doğu tarafından geliyorlar. Devletin yurt dışından ithal etmeye başladığı hayvanlar, piyasanın ateşini düşüremedi. Bundan sebeple kurbanlık hayvan fiyatları buraya kadar dayandı.

Besiciler Durumdan Memnun Değil

Genel anlamıyla besiciler durumdan memnun değil. Yapılan zamlardan dolayı arpa, saman gibi hayvansal besinlere zam geldiğini belirten besiciler, mecburen fiyatların bu duruma geldiğini belirtiyor. Özellikle son haftalarda ki dövizde ki bu yükseliş et ve hayvan beslenme ürünlerine yansıdı. Durumundan memnun olmayan hayvan sahipleri ise, zaruri olarak kurbanlık fiyatlarının yükseldiğini belirtiyorlar. Her şeyi geçen seneyi mukayese eden hayvancılar, bu durumdan kendilerinin çok etkilendiğini belirtiyor.

 


Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Maaşları 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ