Kurbanlık Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kurbanlık Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bayram az bir süre kala, müslümanları kurban alma telaşı sardı. Peki kurban alacak bir kişi neye dikkat etmesi gerekiyor. Öncelikle fiziki görünüşü düzgün olması gerekiyor. Yani hayvan canından bezmiş, rengi soluk, gözleri bitkin durmaması lazım. Vücudunda yara ve şişlik olmaması lazım. Başlıca dikkat edeceğiniz konular bunlar. İşte haberin ayrıntıları…

Kurban bayramı geldi, çattı. İyi bir kurban için bazı bilgiler gerekiyor. Veteriner hekim kontrolünde güvenli bir satış noktasından kurbanlarınızı temin edebilirsiniz. Sağlıklı kurban seçiminde ilk sırada fiziki duruş geliyor. Kurban alacak vatandaşlar, hayvanın parasına bakmadan önce fiziki duruşunu iyice incelemesi gerekir. Fiziki duruş kurbanlık hayvanda olumsuzluk ve anormallik bulunmaması için şart. Kurbanlık hayvanın ağız ve burun kısımlarında salya, yara, akıntı, vücutta geniş yara, şişlik ve ödem olmaması gerekiyor. Eğer böyle bir durum varsa, o hayvanı almayınız.


Alacağınız hayvan zayıf, olmaması lazım. Çeşitli hastalıklar geçiren hayvan zayıflar. Bu sebeple biraz dolgun hayvanları seçiniz. Hayvanın herhangi bir yerinde yara olmamasına özen gösteriniz. Yine hayvanın arka kısmının ıslak olmaması, dışkı bulaşmamış şekilde olmasına dikkat edilecek hususlar arasında. İnek hayvanlarının memelerinin şiş olması da hastalık olabileceği anlamına geliyor. Bu hususlara mutlaka dikkat ediniz.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ