Kurban Bayramı ve Getirdikleri

Kurban Bayramı ve Getirdikleri

Bir kurban bayramı daha geldi çattı, bu kurban bayramında özel sektör çalışanlarının eline ne geçti? Bu yazı başlığı altında hep birlikte bu konuyu tartışacağız.

Kurban bayramının vazgeçilmezi hepimizin bildiği gibi kurban etidir. Kurban kesmek bazı insanların inançları gereği bütçesini zorlayarak yaptığı, dar bütçeli bazı ailelerin tercih etmediği, bazen birkaç ailenin bir tane kurbana beraber girmesiyle, bazılarının da kendileri için olduğu gibi ayrıca bağış için de bir ya da birkaç adetin ücretini de gözden çıkardığı bir bayram geleneğidir. Özel sektörde çalışan özellikle mavi yaka personelin aldıkları maaşlarla mevcut ekonomik gidişatta kurban kesmeleri zor olabiliyor. Bu gibi durumlarda firmalar hem mavi yaka hem de beyaz yaka personeline bir miktar kurban eti ya da kurban eti muadilinde bir bayram harçlığı / primi verebiliyor. Bunun yerine pirinç, un, yağ, mercimek, salça, vs. den oluşan bir erzak paketi verenler de var. Hem bayram harçlığı hem de erzak veren firmalar da mevcut. Ayrıca bütün bunların ötesinde ek olarak temizlik malzemeleri veren firmalar da elbette ki mevcutta var. Firmaların kurumsallığına ve gücüne göre bayram yardımları da değişiyor ve artıyor. 


Çalışılan kurumun ek sosyal imkanları / yardımları çalışan insanlar açısından daima hoş karşılanır, çalışanların motivasyonu ve işe devamlılığı açısından bu yardımlar çok büyük önem taşımaktadır. Verilen maaşları çalışanlar yeterli bulmasa da, sosyal imkanların bolluğu, motive edici etkenlerin fazlalığı motivasyonu düşüren maaş yetersizliğini bir nebze olsun unutturmakta ve telafi edici olmaktadır.

Hepimize güzel, bolca dinleneceğimiz ve sevdiklerimize hasretimizi giderebileceğimiz bir kurban bayramı dilerken bu yazıyı okuyan özel sektör çalışanlarına soruyorum, çalıştığınız kurum kurban bayramında size ne gibi katkılarda bulunuyor ve bu katkılar sizi tatmin edecek düzeyde midir? Yazımızı okuyan küçük/orta/büyük ölçekli firma sahipleri açısından vereceğiniz cevaplar referans niteliği taşıyacaktır.


Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Maaşları 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ