Kimya Mühendisi Maaşları

Kimya Mühendisi Maaşları

Kimya mühendisi maaşları konusunda detaylı araştırma yaparak kamu ve özel sektör de çalışan personellerin maaşları net olarak sizlere belirteceğiz. Kamu da görev alanların, 657 ve 399 kanunlarına tabi olduklarını yani devlet memuru statüsünde ve işçi olarak çalışan mühendisleri aldıkları maaşlar arasında fark oluştuğu gibi özel de görev alan kişilerin bilgi ve tecrübelerine göre maaş farklılıkları olabilir. Farklı dal branşta görev alan kişilerin mühendis maaşları bölümünden detaylı incelemesi gerektiğini hatırlatalım.


Kamu da istihdam alanı biraz kısıtlı olsa da, KİT kurumların da kimya mühendislerine iş imkanı epeyce vardır. Çalışma alanları 657 tabi olan bakanlıklar ve onların bağlı olduğu kurumlar olabilir. KİT’ler de en gözde olan, Botaş kimya mühendisidir. Genellikle Adana bölgesinde Botaş’ın Petrol istasyonun da görev alırlar. Ayrıca MKE olarak bilinen Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu son zamanlar kimya mühendisi alımı çoğalttı. Kamuda görev mühendis 657 sayılı memur, 2890 TL maaş alırken, KİT’ler de bu maaş 3120 TL başlangıç maaşı ile karşımıza çıkıyor. Fakat her kamu kurumu bu şekilde maaş vermez. Bizler genel ortalamasını alarak sizlere belirttik. Bu maaşının içerisine hizmet yılı, asgari geçim indirimi gibi detayları eklenmemiştir.

Özel çalışan kimya mühendisi, ortalama 1700 TL iş başı yaparken, çalıştığı firmaya göre bu maaş değişmektedir. Ayrıca kişinin bilgi ve tecrübesi bu maaşın yükselmesinde ki en büyük etkendir.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Burak dedi ki:

    adli tıpta çalışan bir kimya mühendisi ne kadar maaş ve döner alır bir de bu konu hakkında bilgi verseniz acilen… adli tıpta kimya mühendisi maaşı hakkında tek bir yorum yok doğru düzgün. sır sanki!!!

BİR YORUM YAZ