Kaymakam Adayı Maaşları

Kaymakam Adayı Maaşları

Kaymakamlık hemen hemen her üniversite mezununun hedeflediği ve bu mevkiye gelmek iiçn yoğun çaba sarr ettiği bir makam olarak nitelendirilmektedir. Peki Kaymakam adaylığı nedir diyecek olursak eğer , Mülki İdare Amirliği hizmet sınıfının ilk rütbesi olup Kaymakamlık Kursundan sonra başarılı olanların, Kaymakam olarak kura ile atandıkları sürece verilen isimdir. 4 yıllık eğitim veren Hukuk, İktisat, İşletme, İktisadi ve İdari Bilimler, Siyasal Bilgiler Fakültelerinden veya bunlara denkliği kabul edilmiş yutrdışı eğitim kurumlarından mezun olan kişiler kaymakam olmak üzere açılan sınava katılabilir.
Kaymakam adaylığı sınavına girebilmek için 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48.maddesinde belirtilen şartlara ve 1700 sayılı Dâhiliye Memurları Kanununun 2. maddesinde yer alan şartlara haiz olmak gerekmektedir. Sınavın açıldığı yılın başı itibariyle 35 yaşını doldurmamış olmak gerekmektedir. Kaymakam adaylarının maaşları olaran belirlenen rakam ise 3.706.22 TL’dir. Ayrıca görev ve hizmet süresine göre değişeçek olan bu maaşlarda bölgedeki amir ünvanı ile birlikte daha da artmaktadır.


Peki kaymakam adayı olabilmek için neler yapılmalı ve nasıl bir süreçten geçilmelidir? Kaymakam adayı olabilmek için İçişleri Bakanlığı tarafından açılacak sınavda başarılı olmak gerekir. Yapılacak sınav neticesinde oluşacak başarı sıralamasına göre sınav ilanında belirtilen kadro sayısı kadar aday, yetiştirme planı ve staj programı dönemlerine uygun olarak gruplar halinde görevlerine başlatılırlar. Göreve başlamak üzere zamanında başvuran adaylar, iller için tespit edilmiş kontenjanlara göre 4 il tercih ederler. İstedikleri illerden birine atanmaları mümkün olmayanların atanacakları iller Personel Genel Müdürlüğü tarafından belirlenir.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ