Kamuda İşçi Maaşları

Kamuda İşçi Maaşları

Kamuda çalışan işçi maaşlarını hakkında bilgiler vermeyi hedefliyoruz. Temmuz 2015’ten geçerli olmak üzere güncel maaşları buradan öğrenebilirsiniz. Tüm işçiler İŞ-KUR ataması ile mülakata usulu işe alınmaktadır. Genellikle KİT kurumları mevzuatları bu yönetimi tercih edeler. İşçilerin arasında farklılıklar vardır. Sınıf olarak 3′ ayrılır. İşçiler kendi arasında kadrolu (daimi), sözleşmeli ve taşören olmak üzeredir.İşçiler çalıştıkları kurum ile ilgili olarak haklarını savunmaları için sendikaya üye olurlar. Örneğin Botaş’ın Petrol İş Sendikası, TCDD’nın Demiryol-İş Sendikası gibi diyebiliriz. Sendikalar kurum ile 2 senede bir Toplu İş Sözleşmesi imzalarlar. Peki kamuda çalışanlar işçiler ne kadar maaş alıyor. İkramiye hakları var mıdır ? Ne kadar yıllık izin kullanırlar ? Bu konuları en ince noktasına kadar maaslari.net farkıyla anlatacağız.

Kamuda Kadrolu İşçiler (Daimi)

Burada ki başlıktan da anlaşılacağı gibi kamu kurum ve kuruluşlarında görev alan daimi personellerdir. Bunların bir aylık deneme süresi ve ondan sonra kuruma sürekli olarak atanırlar. Yıllık izinleri sendikaların kurum ile yaptıkları anlaşmalar bağlıdır. İlk sene giren kişiye izin kullandırmazlar. 2. sene de ise 2 yıllık izin hakkı olur. Aşağıda fikir vermesi amacıyla kurumları verdikleri maaşlar yazılmıştır.


DSİ – Kadrolu başlangıç (Bekar, asgari geçim indirimi eklemiş) = 1765 TL (işçi, 6200 sayılı kanuna tabi, ayrıca yılda 2 tam ve 4 yarım ikramiyeleri vardır. Burada ki maaşa eklenmemiştir.)

PTT-  Kadrolu başlangıç (Bekar, asgari geçim indirimi eklemiş) = 1789 TL (işçi, 399 sayılı kanuna tabi, ayrıca yılda 2 tam ve 4 yarım ikramiyeleri vardır. Burada ki maaşa eklenmemiştir.)

TCDD – Kadrolu başlangıç (Bekar, asgari geçim indirimi eklemiş) = 1825 TL (işçi, 399 sayılı kanuna tabi, ayrıca yılda 2 tam ve 4 yarım ikramiyeleri vardır. Burada ki maaşa eklenmemiştir.)

TSE – Kadrolu başlangıç (Bekar, asgari geçim indirimi eklemiş) = 2350 TL (memur, 3319 sayılı kanuna tabi, ayrıca yılda 2 tam ve 4 yarım ikramiyeleri vardır. Burada ki maaşa eklenmemiştir.)

DHMİ – Kadrolu başlangıç (Bekar, asgari geçim indirimi eklemiş) = 3076 TL (memur, 233 sayılı kanuna tabi)

Çalıştığı taşra ise (Ankara dışında kalan tüm iller taşra olarak kabul edilmektedir.) farklı tazminat ve mesailer alabilmektedir. Bunlar da maaşlarına ekstra olarak yansımaktadır. Eğer şehir dışına göreve giderse, günlük 35 – 55 TL arasında ekstra kaldığı gün sayısınca fark almaktadır.


Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Maaşları 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Mustafa dedi ki:

  Karayolu belirsiz daimi işçi.
  Ne anlama gelir.bunlarda bir nevi kadrumu?Neden günlü yevmiye ile çalışırlar.
  Bunlar kamuda ne hakları vardır…

 2. Ali üstün dedi ki:

  TCDD’ de yaklaşık 25 yıldır çalışan bir işçi ne kadar maaş ve emekli ikramiyesi alır arkadaşlar bilgisi olan varmı

 3. Ercan tabak dedi ki:

  Et balık kurumunda çalışan bir işçi şöför nekadar maaş alır sosyal haklarıı neler bilgisi olan varmı arkadaşlar

BİR YORUM YAZ