Kamu Avukat Maaşları

Kamu Avukat Maaşları

Kamu avukatları devlet tarafından kamu kurum ve kuruluşlarına kadrolu olarak atanan avukatlardır. Kamu avukatları kurumdan kuruma farklılık göstermektedir. Her kurumun işleri farklı farklı olduğundan avukatların yaptığı işler ve çalışma şartları da farklı olabilmektedir.

Örneğin adliyelerde çalışan avukatlar genellikle adli işlerle ilgilenip, özellikle avukat istemeyen tutuklu ve müvekkillerin avukatlığını yaparlar. Farklı devlet kurumlarında çalışan avukatlar ise mensup oldukları kurumun resmi ve davalık işlemlerini yürütür.


Kamu avukatları çalıştıkları kurumun tüm hukuki işleri ile ilgilenir. Örneğin kuruma bir dava açıldığı zaman onların takibi, yasal zorunluğu ve süreçte takip edilmesi gereken yolları araştırır. Gereğinin yapılması için genel müdüre ve bağlı olduğu birim amirine bilgi verir. Kamu avukatlığının çalıştıklarına örnek verirsek, belediyeler, kamu hastaneleri, kit kurumları veya bakanlıklarda görev alabilirler.

Ayrıca kurum içerisinde çıkan iş hukuku sorunlarının çözülmesinde kurum avukatına başvurulur. Avukat sorunları inceleyip, yasaya aykırı taraflarını açıklayarak anlatır. Sonuç olarak yasaya uygun bir şekille hazırlar.

Kamu avukatlarının maaşlarına gelecek olursak her kurumda farklılık olmakla birlikte yeni atanan bir avukat 3000 ile 3500 arasında maaş almaktadır. 25 yıllık bir avukat ise 2015 yılı itibarı ile 3350 gibi bir maaş almaktadır.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. PEYAMİ dedi ki:

    Merhaba,bildiğiniz gibi 659 sayılı KHK kapsamında yargıda temsil yetkisi, Hukuk Müşaviri, Avukat,Hukuk Birim amirine verilmiştir.Valiliklerde kanun kapsamındaki hukuk birim amirinin kim olduğu belli değildir.Valiliklerde İl Hukuk İşleri Müdürü(Miah-kaymakam) ve Hukuk İşleri Şube Müdürü(GİH) kadrosu vardır.Kaymakam olarak atananların çoğu hukuk mezunu değildir.Bu hizmetleri yürüten şube müdürlerininde %99 u açıköğretim fakültesi mezunudur.Maalesef müdürler kendilerini hukuk müşaviri olarak görmekte ve mahkemelere savunma yapma cüretini göstermektedirler.Çoğu valilik dava dosyalarını defterdarlık muhakemat müdürlüğüne işlem yapılmak üzere göndermektedirler.Hazine avukatları iş yapacak bu müdürlüklerde iş yapmış görünecek.Oh ne ala.O zaman hukuk fakülteleri kapatılsın yani.Lütfen konuyu gündeme taşıyınız.Saygılar.

BİR YORUM YAZ