Kabe’de Kaza Sonrası Son Durum

Kabe’de Kaza Sonrası Son Durum

Kabe de yaşanan kaza sonrası son durumu A Haber sunucusu aktarıyor. Kabe son yıllarda yaşanan genişletme çalışmalarında meydana gelen kaza ve sonra son durumu.Bildiği üzere saatlerinde meydana gelen fırtına ve sağanak yağışta Kabe inşaatındaki bir vinç hacı adaylarının üzerine devrildi. Ölü sayısı 107’ye yükselirken, 238 kişi yaralandı. 4 Türk vatandaşın öldüğü ajanslara düşen bilgiler arasında.

Türk Yetkililerden Ardı Ardına Açıklama Geldi

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile olayın olduğu andan itibaren iletişim halinde olduklarını ifade eden Görmez, şunları kaydetti:


“Kendisi eğer Türkiye’ye hastanelere nakledilmesi gereken herhangi bir hacı adayımız varsa uçak ambulansların hazırlanacağını ifade ettiler. Bunu gerektirecek herhangi bir hasta nakli söz konusu değil. Yaralılarımızın hiçbirisinin hayati tehlikesi yok. 19 yaralımızın hiçbirisinin herhangi hayati tehlikesi yok, sadece küçük operasyonlar geçiren hacı adaylarımız var. Bunların her birisi belirlendi, her birisinin ailesine müftülerimiz, ilçe, il müftülerimiz kendilerine haber veriyorlar. Ayrıca tabi 2 tane de vefatımız var, vefat eden hacı adaylarımızın tesbiti yapılmış durumda ancak bu tespit görgü tanıklarına dayanmaktadır. Bir tanesi bizatihi yanında bulunan bir arkadaşının ifadesi, bir tanesini de bizatihi eşi tarafından ifade edildiği için şimdilik kayıtlarımızda biz vefat ettiğini ifade ediyoruz. Fakat kesin neticeye kavuşturmadan bizatihi vefat edip etmediğini resmen tespit etmeden onu şimdilik bildirmeyi doğru bulmuyoruz.”

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Mekke’de Kabe etrafında uzun süredir devam eden inşaat çalışmalarına ilişkin şunları söyledi:

“Artık hakikaten, bütün İslam dünyası olarak bu büyük ibadetin vinçlerin gölgesinden kurtulması, kısa sürede artık bu inşaatın bitmesi en büyük temennimiz. İnşallah en kısa zamanda bütün dünyadan giden hacı adaylarımız, ibadetlerini en güzel bir şekilde yerine getirirler.” ifadelerini kullandı.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ