Jinekolog Maaşları Ne Kadardır

Jinekolog Maaşları Ne Kadardır

Jinekoloji, kadın hastalıkları ve sağlıkları üzerine çeşitli rahatsızlıkların incelendiği bilim dalıdır. Daha çok kadın hastalıkları ve doğum ana bilim dalı ile eğitim verilen tıp fakülterinde obstetrik, yani doğum ve ilgili patolojileri dışarda tutan ancak bir noktada onkolojiyi de içeren bilim dalıdır. Bu bilim ile ilgilenen uzman doktorlara jinekolog denir.

Çeşitli kadın rahatsızlıklarının ve hastalıklarının kontrollerinde ve muayenelerinde yapılan incelemeler ve tedavilerin yapılmasında jinekoloji uzmanları görev yapmaktadır. Son yıllarda artan bu rahatsızlıkların tedavisinde yöntemlerin ve bu rahatsızlığa sebep olan etkenlerin araştırılması ve bunların tedavi edilmesinde ve hastalıkların neden olduğu yönünde araştırmaların yapılmasında görev alan uzmanlardır.


Daha çok hamilelik dönemlerinde ortaya çıkan rahatsızlıkların ve anne karnındaki ve rahimdeki değişikliğin verdiği sebeplerden dolayı ortaya çıkan hastaların tedavisinde çeşitli araştırmaların yapılması hedeflenmektedir. Anne karnındaki bebeğin sağlığınında korunarak tedavi sürecinde uygulanması gereken yöntemlerin araştırılması ve annenin tedavisinde gerekli dikkatin yapılması gerekmektedir. Jinekologların özel muayene ve hastanelerde çalışma gibi alanları olmaktadır. Özel muayenelerinde hastalarının bire bir rahatsızlıkları ile igilenerek hastalıklar için çözüm sağlanmaktadır. Jinekologların aldıkları maaş ise 3.500 – 6.250 Tl civarında olmaktadır.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ