Jeoloji Mühendisi Maaşları

Jeoloji Mühendisi Maaşları

Jeoloji mühendisleri ağır bir mühendislik eğitiminin sonucunda genellikle arazi çalışmaları yaparak mesleklerini ifa ederler. Zemin etüdü yapmak için kullanılan cihazların ve akabinde alınan raporlar eşliğinde detaylı bir çalışma sistemleri vardır. Üstelik dallarını ilgilendiren gelişmeleri de aynı anda takip etmelidirler.Hem arazi çalışması hem de akabindeki faaliyetler bu mesleğin zor bir mühendislik dalı olduğunun göstergesidir.

Jeoloji Mühendisi Maaşları

Ortalama olarak 2.000 veya 3.000 TL fiyat aralığında özel sektörden, kamu kurumlarından ise mevcut kadro ve derecelerine göre değişse de 3.000 TL veya 4.500 TL aralığında maaş aldıklarını ifade etmektedirler.Mesleğinin zorluğu ile kıyaslandığında elde edilen gelirin azlığını jeoloji mühendisleri için değişmeyen bir gerçektir.


Jeoloji mühendislerinin kamu da alımları fazla yoktur. Yılda 5 bin mezun içerisinden ortalama 50 ile 100 civarından alım yapılırken, özel sektör bu alanda geniştir. İnternet üzerinden yüzlerce jeoloji mühendisliği alanında iş ilanı bulunmaktadır. Genellikle iş imkanları büyük şehirler olmak üzere başta İstanbul ve Ankara geliyor. Alanın bu denli geniş olması, çalışanların haklarının koruması amacıyla Jeoloji Mühendisleri Odası kurulmuştur. Oda yasal zemin kapsamında faaliyetlerini sürdürmektedir.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. JeocuTarık dedi ki:

  Bence güzel bir bölüm kızlar ay ben başka şehirde yapamam deyip itü,odtü gibi yerleri yazıyor kocaeli makine samsun elektrik yerine onlara acıyorum gelenler beğenmiyor e madem beğenmeyeceksin niye yazıyorsun kardeşim maaşları yaptığımız iş bakımından bence oldukça düşük elektrik elektronik mühendisinden daha fazla efor sarfettiğimi düşünüyorum.Mühendis olacaksanız bu bölümü tercih edin aksi takdir de Sağlık sektörüne yönelin hemşirelik bile daha iyidir arkadaşlar

 2. geologist dedi ki:

  6 yıllık jeoloji mühendisiyim. primler dahilinde aylık maaşım 8.000 tl. ülkemizde her türlü mühendislikte başlangıç olarak kötü sartlarda çalışıyorsunuz. tecrübeye göre maaş ve mevkii de artacaktır. sabırlı olmayan mühendislik yapamaz.

  1. Jeolog adayı dedi ki:

   Jeoloji mühendisi olmak istiyorum ama daha çok deprem gibi doğal afetleri araştırma ve değerlendirme konusunda çalışmak istiyorum Türkiye’de nerede çalışabilirim

  2. Jeovan dedi ki:

   Beyefendi bize de öyle bir iş ayarlayabilir misiniz? Bende 6 yıllık jeoloji mühendisiyim hala iş bulmuş değilim.

  3. Emre dedi ki:

   Üniversiteyi bitirdikten sonra kolay is bulabildin mi?

 3. gzm1903 dedi ki:

  bayanlar için jeoloji mühendisliği uygunmudur ?

  1. geologist dedi ki:

   bayanlar için uygunluk parametresi olarak exploration kısmında çalışmazsanız sizin için de mükemmel bir meslek olur. başarılı bayan jeoloji mühendisleri çok.

 4. Mazlum dedi ki:

  koç üniversitesi makineden mezunum. 3 yıldır koç da çalışıyorum.primler hariç 15000 tl alıyorum.her sene 500-1000tl arası zam alıyorum.

  1. isimsiz dedi ki:

   vay be helal olsun sana aferin 10 yıl sonra maaşın 100.000 tl sana söyleyim biraz yavaş sallar insan 😀 😀

BİR YORUM YAZ