İtfaiyeci Maaşları

İtfaiyeci Maaşları

İtfaiyecilik tehlike işler statüsündedir. Bir itfaiyeci, başkalarının can ve mal güvenliğini tehdit eden yangınlara müdahale ederken, kendi yaşamını tehlikeye atmaması gerekir. İtfaiyecilerin eğitimi uzun ver karmaşık bir süreçten oluşur.

Belediye çalışanları arasında itfaiyeciler son yıllarda kendi alanında açılan bölüm ile alımları yapıyor. Bir çok kamu kurumuna bu bölüm üzerinden alımlar olacağını kısa zaman önce internet haber sayfalarında görmeye başladık. Zira iş kur üzerinden yapılan son alımlarda bu bölümlerin ön planda olduğunu görebildik. Bu bölümü bitiren adayların kamu personeli seçme sınavına girmeleri ve geçer not almaları gerekiyor. En az olan 60 puan üzerinden atamalar yapıyor. Bölüm yeni, alım fazla olduğundan atama puanları oldukça düşüktür. Tabi ilerleyen yıllarda bu puanlar yükselecektir.


İtfaiyecilerin maaşı ise bulundukları rütbeye göre değişmekte. Yeni başlayanların dâhil olduğu en alt rütbe itfaiye eridir. Bu rütbenin maaşı 2015 itibariyle 2600 TL civarındadır. Bir sonraki rütbe olan itfaiye çavuşunun maaşı 80 lira artarak 2680 lira seviyesine ulaşır.

İtfaiye başçavuşunun maaşı ise 2750 TL seviyesindedir. Meslekte en yüksek rütbe olan itfaiye amirinin maaşı 2950 TL dir. Evli itfaiyeciler için aldıkları net maaşa 160 TL ek ücret ödenir. Yani evli bir erin maşı 2760 TL dir.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ