İstidlalci (Hava Durumu Tahmincisi) Maaşları

İstidlalci (Hava Durumu Tahmincisi) Maaşları

Televizyonlarda ve radyolarda hemen hemen hergün sıklıkla duyduğumuz ve hava durumuna göre kıyafetlerimizi çektiğimiz ve gün içinde hava duırumuna göre ruh halimizi belirleyen, gidecek gezecek yerleri ona seçtiğimiz ve planlarımızı yaptığımız sürekli takip ettğimiz ve bu kişiye istidlalci (hava durumu hahmincisi) denir.

İstidalci genel olarak görevlerini belitrecek olursak bir veya iki günlük hava tahminin durumuna göre gelen verilerin netliğini sağlamak amacıyla yüksek seviye kartlarını, detaylı bilgiye erişmek için yer kartlarını ve diğer kartları işleyen, çizen ve bu kartlar ile istidlal işlemlerini yapan kişidir ve bu raporlardan günlük tahmin  sonuçlarını ortaya koyar.


Çeşitli ekipman ve tahmin kartları, yer kartları gibi arça gereçleri kullanımına hakim olması, bu konuda ekiğ çalışması yaparak dışarıdan gelen diğer verilerin de işlenerek en son raporların ortaya çıkması ve ani değişiklerin de göz ardı edilmesi konusnda dikkatli olmalıdır. Bu görevde ki çalışanların maaşlarına baktığınız zaman 2.550 – 2.800 TL arasında olmaktadır. Görev yerleri olarak haber kanaları, haber programları ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü gibi kurumlarda çalışmaktadır.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ