IŞİD Davası Tercüman Olmadığı İçin Ertelendi

IŞİD Davası Tercüman Olmadığı İçin Ertelendi

Geçtiğimiz aylarda yaşanan malum terör saldırısı davası ertelendi. Hatırlanacağı üzere Niğde’nin Ulukışla ilçesinde yol denetimi yapana polislere bir IŞİD terör örgütü üyesi ateş açmıştı. Açılan ateşte 1 polis ve 1 astsubay şehit olmuştu. Zanlı Benjamin Xu’nun Alman vatandaşı olduğu kamuoyuna yansıyan bilgiler arasında. Araç içerisinde bulunan 4 kişi kısa süre içinde güvenlik güçlerinde yakalanıp tutuklanmıştı. Toplamda 4’ü tutuklu zanlının yargılandığı davada 2’si firari olmak üzere toplamda 11 kişi yargılanıyor. Niğde Ağır Ceza Mahkemesinde görülen dava ertelendi. Gerekçe ise zanlılara tercümanlarının duruşmada hazır bulundurulmadığı ve SEGBİS sisteminin çalışmaması gösterildi.

ŞEHİT YAKINLARININ YAPTIĞI AÇIKLAMALAR

Şehit polis’in babası Türk adaletine güvenlerinin sonsuz olduğunu söyledi. Şehit’in ağabeyi ise duruşma sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada Ankara da bulunan sandıkların görüntülerinin net belli olmadığını ifade etti. Ay öncesinden mahkeme tarihi belli olan duruşma da neden böyle sorunlar olduğunu söyledi. Ramazan Çoban şu ifadeleri kullandı : “Sanıkların net görülmediğinden dolayı sıkıntı var. Daha önceki duruşmalarda gözüküyordu ama Ankara’daki sanıklar şimdi hiç göremedik. Tercüman bulamamışlar, aylar öncesinden belli olan mahkeme gününde tercüman bulunamamış. Ben buraya adalet için geliyorum, adaletin de buradan çıkacağına inanıyorum” dedi.


Şehit yakınlarından Astsubay Üstçavuş Adil Kozanoğlu’nun babası Duran Kozanoğlu ise, “Zanlıları mahkemeye getirin diyoruz ama getirmiyorlar. Güvenlik açısından dolayı getirmiyorlarmış, ne varsa güvenliğinde” dedi.

IŞİD Davası Tercüman Olmadığı İçin Ertelendi

OLAYIN HATIRLATMASI

Niğde’nin Ulukışla ilçesinde 20 Mart 2014 günü olay meydana geldi. Hatay’dan İstanbul’a gitmek üzere yola çıkan zanlılar Ulukışla-Adana Otoyolu’nun Gedeli viyadüğündeki yol kontrolü yapan güvenlik güçlerine uzun namlulu silahlar ile saldırmışlardı. Olayda Jandarma Astsubay Üstçavuş Adil Kozanoğlu ile polis memuru Adem Çoban’ı şehit olmuşlardı. Ayrıca gasp ettikleri kamyonun şoförü Turan Yaşar’ı da öldürerek kayıplara karışmışlardı. Çıkan çatışma sonrası yaralanan teröristler Ulukışla’ya bağlı yakın bir köyde yakalanmışlardı.


Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Maaşları 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ