İsg Uzmanı Maaşı

İsg Uzmanı Maaşı

İş güvenliği ve sağlığı günümüz önemli konularından biri haline gelmiştir. İş güvenliği ile iş sırasında olunan kazaların olma riski en aza indirilmekte olunacak kazalarda da kişilerin zarar görmesi engellenecektir.

İsg yani iş güvenliğinde kişiler ayaklarını, ellerini, kafasını ve vücudunun daha birçok yerini korumak için çeşitli iş güvenlik malzemesi kullanmaktadırlar. İş güvenlik malzemelerinin yanında aynı zamanda kişiler iş güvenliği uzmanları tarafından da takip edilmektedir.


Ülkemizde yeni çıkan iş güvenliği ve sağlığı yasası ile birlikte tüm kamu kurumları ve özel sektörün bazı kesimleri İSG uzmanı çalıştırmak zorun oluyor. İsg uzmanları iş güvenliğine aykırı tüm işlemleri rapor ederek, önce kurumuna ve daha sonra bakanlığına bildiriyor. Kurumların ve firmaların iş güvenliği açısında sınıflara ayrıldığı söyleyebiliriz. Örneğin tehlikeli iş yapan kurum yada firma A sınıfı isg uzmanı çalıştırmak zorundadır. Bu zorunluluk ortalama 300 kişi çalıştığı vakit devreye giriyor. Bunun altındaki iş yerleri için denetçi isg uzmanları devreye giriyor. Bu sistemde dışarıdan hizmet alımı diyebiliriz.

İsg uzmanlarının maaşlarına bakıldığı zaman çalışanların maaşlarını çalıştıkları kamu kurumu ve şirketler belirlemektedir. Ortalama iş güvenliği uzmanı maaşlarına bakıldığı zaman 2000 TL ile 4000 TL arasında değişen maaşlar almaktadırlar.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ