İşci İkramiyeleri Ne Zaman Ödenecek

İşci İkramiyeleri Ne Zaman Ödenecek

İşçilere ödenecek olan iki tane yarım ikramiye kaldı. Bunun ödenmesi için Bakanlar Kurulu Kararı ile onay çıkması gerekiyor. 2015’te milyonlarca kamu işçisinin gözü bu haberde. Geçtiğimiz senede ödemeler birinci ikramiye için bayramdan 1 hafta önce ödendi. Diğer ikinci yarım ikramiye ise sene sonunda ödendi. Resmiyete göre 5772 sayılı Kanun gereğince tüm kamu işçilerine bu ikramiye ödeniyor. Genellikle Kamu İktisadi Teşebbüsü personelleri bu ikramiyeleri alıyorlar. Peki ikramiyeler nasıl ödeniyor ? Hesaplaması nasıl oluyor

Kamu Yarım İkramiyeler ve Hesaplanması

Kamuda çalışan işçiler sene içerisinde 4 tane yarım ikramiye alır.İlk ay dönem için (Ocak – Haziran ) iki yarım, son altı aylık dönem (Temmuz – Aralık ) içinse kalan iki yarım ikramiyeyi alırlar. 2015 senesi içerisinde Ocak ve Haziran ayında yarım ikramiyeler Bakanlar Kurulu Kararı ile ödendi. Şimdi 2. dönem olan Temmuz ve Aralık ayları arasında ödenecek ikramiyeler kaldı. Peki ne zaman ödenecek ?


Ödenmesiyle ilgili olarak şu anda net bilgi yok. Geçici bakanlar kurulundan 1. yarım için onay çıkabilir. Fakat kalan 2. yarım için ise seçim sonu beklenmesi gerekiyor. Çünkü geçtiğimiz sene Aralık ayında ödenmişti. Gözler yapılacak olan Bakanlar Kuruluna çevrildi.

Terör olayları ülkenin gündeminde ki ilk sorun. Bu sorunu aşmak için siyasiler var gücüyle çalışıyor.Bakanlar Kurulu da bu olaydan sonra ikramiyeler için onay vermesi bekleniyor.

İkramiyelerin hesaplanmasına dair örnekle anlatalım. Yarın ikramiye maaşınız yarısı anlamına gelmez. Diyelim ki 3000 TL net maaşınız olsun. Yarım ikramiyeniz sigorta ve vergi kesintisinden sonra 1100 TL civarındadır. Fakat gelir diliminiz %27 olursa bu rakama 1000 – 1050 TL aralığında kalır.

Tarihler netleşti

2015 3. Yarım İkramiye : 21 Eylül 2015 Pazartesi günü

2015 4. Yarım (SON) İkramiye : 25 Aralık 2015 Cuma günü

bu tarihler net tarihlerdir.


Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Maaşları 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. mahmut dedi ki:

    İkramiyeler ne zaman

BİR YORUM YAZ