İnşaat Teknikeri Maaşları Ne Kadar?

İnşaat Teknikeri Maaşları Ne Kadar?

Türkiye’nin en çok kazanan ve kazandıran sektörlerinden birisi olan inşaat – yapı sektöründe çalışanların maaşları ne kadardır diye hiç düşündünüz mü? Mühendisinden teknikerine, teknisyeninden işçisine kadar Türkiye standartlarının üstünde kazanan inşaat çalışanları arasında tekniker olarak görev yapan inşaat teknikeri maaşları ne kadar sorusuna ayrıntılı olarak cevap vermeye çalışacağız.

İnşaat Teknikeri Maaşları

Liseyi meslek lisesinde okuyan veya sayısal bir bölümde okuyup da 2 yıllık inşaat teknikerliği bölümünü kazananlar ön lisanslarını bitirdikten sonra inşaat teknikeri ünvanını alarak mezun olurlar. İnşaat teknikeri sektörde çok aranan bir meslek grubundadırlar. Özellikle kişi kendini geliştirmiş belli başlı teknik çizim programlarını biliyor ise daha üniversitenin kapısından dışarıya adımı attığında iş bulabilmektedir. Peki, inşaat teknikeri maaşları ne kadar?

Gerek şantiyede çalışsın gerekse ofiste masa başında çalışsın inşaat teknikerleri birçok ön lisans mezununa göre çok iyi maaş alırlar ve iyi şartlarda çalışırlar. Şantiyede görev yapan teknikerler yasal olarak pek çok yetkiye de sahiptirler ve inşaat firmaları ve müteahhitler için inşaat şantiyesinde tekniker çalıştırmak zorunlulukları vardır. Bu zorunluluk da inşaat teknikerlerinin maaşların görece yüksek olmasına etki yapar.


Teknik Çizim Bilen İnşaat Teknikeri Maaşları

Bir inşaat teknikerinin masa başında çalışabilmesi için öncelikle teknik çizim bilmesi ve programlara iyi hakim olması gerekir. SolidWords, 3D Max gibi ana programların yanında farklı programlar da biliniyorsa çok rahat işe girilir ve istenilen maaş da alınabilir.

Tüm bu bilgiler ışığında inşaat teknikeri maaşları ne kadar sorusunun asıl cevabına gelirsek yeni mezun bir inşaat mühendisi ortalama 2 bin 500 TL’den işe girebilir. Eğer bu kişi alanında tecrübe edinmiş ve şantiye veya teknik çizim deneyimi var ise maaş 3 bin ile 4 bin TL arasında değişir. O yüzden bir inşaat teknikeri mezun olup iş aramaya başladığında kesinlikle kendini maaş konusunda aşağıya çekmemeli, 2500 TL’den başlayan maaşlarla iş bulabileceğini bilmelidir.

Ayrıca şantiyede görev yapmak isteyen inşaat mühendisleri yurtdışındaki Türk inşaat firmalarında çalışmak istiyorlarsa 1500 dolardan başlayan maaşlardan 2500 dolar maaşa kadar iş bulabilirler.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. sinan dedi ki:

    Kırıkkale inşaat mezunuyum. 2005 yılında 450 tl başladım.2016 11 yıl oldu 3960 tl şu an.Piyasa hakkkında çok bilgim yok.şirket durumu,işin aciliyeti klasik mevzular maaşı belirler.

BİR YORUM YAZ