İmar Müdürü Maaşları

İmar Müdürü Maaşları

İmar müdürü; İmar yönetmeliğini hazırlayarak Büyükşehir belediye ve Belediye meclisinin onayına sunmakla yükümlü olan müdürlüktür. İmar müdürü bulunduğu ilin imar işlerini ve ilgili faaliyetini düzenlemekle yükümlüdür. Büyükşehir belediyesi sınırları içerisindeki mesleki faaliyet gösteren mühendis mimar ve diğer teknik elemanların fenni sicil kaydını tutar.

İmar müdürü olabilmek için, memur olmak gerekiyor. Direk olarak sınav ile imar müdür olunmuyor. Genellikle belediyelerde kurumda çalışan şartlar uygun personeller müdür olarak tayin ediliyor. Kamu personeli sınavına giren memurlar, belli şartlar doğrultusunda müdür olarak görev yapıyor. Bunların başında görev en az 10 sene gerekiyor. Daha sonra lisans ve üstü eğitimi gereklidir. Disiplin cezası almamış olması ve duruma göre dil bilgileri de soruluyor.


Ayrıca imar müdürü teftiş kurulunca incelenen konularda yeminli bilirkişi görevlerini üstlenip dosya ve arazi tetkiklerini yapar ve bu doğrultuda raporlar düzenler. Yüksek katlı binalara proje gereğince görüş veya onay verir.

Gerektiğinde proje yapım bakım ve onarım işlemleriyle ilgili imar uygulamalarını yapar ve ruhsatlandırır. İmar müdürleri bu yetki kapsamındadır. İmar müdür maaşları çalıştığı belediyelere bağlı olarak değişiyor. Büyük şehirler de çalışan yaklaşık olarak 5000 TL. Minimum maaş almaktadırlar.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ