İmam Maaşları

İmam Maaşları

İmam maaşları hakkında yazımızda, Ocak ve Temmuz 2017 zam farkıyla eklenmiş halini bulacaksınız. Diyanet İşleri Başkanlığında yeni göreve başlayan imam, memur aylık katsayısı 0,27 artışı ve enflasyonu farklarıyla birlikte brüt olarak 170 TL fark alacak. Peki net olarak kaç lira eder bu rakam. Hemen açıklayalım, vergi kesintilerinden sonra net ele geçecek tutar, 125 TL’dir. İlk olarak göreve başlayan imam bulunduğu bölgeye göre değişiklik gösterse de ortalama 2300 TL ile başlar. Daha sonra yıl ve kıdem tazminatlarıyla birlikte yükselir. Bitirmiş olduğu eğitim seviyesi, Arapça bilgisi, gibi kriterler ile maaşına ek farklar ödenebilmektedir.


Eğitim seviyesi lise, ön lisan ve lisans düzeyin olan devlet görevlileri genellikle, lise ve ön lisans imamlık görevini yerine getirirken, lisans düzeyin olanlar ise il ve ilçe müftülüklerin görev alırlar. Tabi burada ki kural her zaman geçerli değildir. Diğer yandan yurt içi ve yurt dışı görevleri de olabilmektedir.

Yukarı belirtmiş olduğumuz rakamlar asgari geçimi olarak bilinen evli yada bekar çalışanlara ödenen farklar eklemiştir. Ayrıca hizmet yeri doğu ve güney doğu olan bölgeler için maaş fark tazminatları eklenmemiştir. Genel ortalama ile rakamlar verilmiştir.Kıdem ve fark yılları eklememiş, yeni göreve başlayan imam için bu maaş verilmiştir.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ