İlçe Belediye Başkanı Maaşı

İlçe Belediye Başkanı Maaşı

Meslekleri itibariyle 5 senelik görevlerini icra eden ilçe belediye başkanı maaşları hakkında detaylı araştırma yaptık ve sonuçlarını sizlerle paylaşıyoruz. Belediye başkanları ödenek üzerinde maaş aldığını ve ilçede ki nüfus sayısına göre maaşının yükseldiğini belirtelim. Belediye çalışanları maaşları konusunda en yüksek maaş alan kişi başkan ve yardımcılarıdır. Encümen üyesi ödeneği üzerinden, 10 bin nüfuslu ilçeler için aylık ödenecek tutar Ocak ve Temmuz 2015 zamları hariç 5 bin 560 TL olarak belirlendi. Bu zamlarda eklediği vakit, 5 bin 782,4 TL maaş aldıklarını söylemek mümkündür. Bu en alt seviye belediye başkanı maaşı olduğunu belirtelim.


Sıralama dahilinde 50 bin ile 100 bin nüfuslu belediye başkanları, 7 bin 875 TL maaş alırken bu rakam zam farkları eklenmemiştir. Sırasıyla 100 bin ile 250 bin nüfuslu belediye başkanları, 9 bin 350 TL maaş alıyor. Net olarak şunu belirtelim. Başkan maaşları nüfus sayıları arttığı zaman ödenek artarak alacaktır. Nüfus sayısı ile doğru orantılı olarak artan maaşları ve çeşitli haklardan yararlanan ilçe belediye başkanları, sosyal hak, lojman hakları ve araça tahsisi gibi farklı hizmetler devlet tarafından sağlanmaktadır.

Aynı zamanda ilçe belediye başkan maaşlarını etkileyen en önemli ek ödemelerden bir tanesi de yurt içi ve yurt dışı seyahat ve görevlerde aldığı harcırahlar maaşlara ek ödeme olarak yansıtılmaktadır. Bu görevlerde aldıkları ücretler yüksek miktar da olup maaşları büyük ölçüde artırmaktadır. Bu ücretler ile birlikte yeni göreve başlayan ve az nüfuslu ilçe görev yapan ilçe belediye başkan maaşı 6 bin 500 – 8 bin 500 arasında değişiklik göstermektedir. Görüldüğü gibi görevde de aldığı harcırah ücretleri maaşları büyük ölçüde etkilemekte ve nüfus sayısı ve görev yılı süresi artıkça da günlük harcırah ücreti de artmaktadır. Bu yazımızda da sizlere belediye başkan maaşları hakkında bilgi vermeye çalıştık.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ