İlaç Fiyatları Dövizden Dolayı Yükseldi

İlaç Fiyatları Dövizden Dolayı Yükseldi

Geçen hafta ilaç fiyatlarına zam geldi. Eczacılar, durumun döviz ile ilgili olduğunu belirtiyor. İlaç fiyatlarının belirlenmesinde ki en büyük etken Euro’dur. Fiyatların yükselmesinin tek sebebi dövizin son zamanlar da durdurulamayan çıkışıdır. Ham maddenin yurt dışında gelmesiyle birlikte özellikle yabancı ilaçlara zam geldi. 1 ay önce 100 Euro (285 TL)’ye alınan hammadde şimdi 335 TL’ye kadar geldi. İlaç üreticileri durumdan memnun değil. İstemeyerekte olsa, ilaçlara bu yansıttık diye ifade ettiler.


Kurdaki aşırı değişiklik ilaçları vurdu. İlaç firmaları zarar etmesi için ürettikleri ilaçlara kur farkını yansıttı. Yıllık bazda %30’luk bir Euro artışı ilaç fiyatlarında ki en büyük artışın sebebi.

Yine olan vatandaşa oldu

Emeklinin maaş kesintisi, normal bağkur ve skk çalışanın ödediği ilaç parasına zam geldi. Kurdan etkilenen ilaç firmaları zararlarını karşılamak için ilaçlara zam yaptı. Normal de fark bazında %5 ile %10’luk bir zam gelirken, bazı ilaçların fiyatları sabit kaldı. Özellikle hammadesi yurtdışından olan ilaçların fiyatı yükseldi.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ