İcra Katibi Maaşları

İcra Katibi Maaşları

İcra katibi maaşları ve çalışma koşullarını içeren yazımızda, merak ettiklerinizi yorumlar bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz.Adalet Bakanlığın geçtiğimiz yıl içerisinde ortalama 950 kişi alım yaptığını, yıllar geçtikçe talebin daha çok arttığını belirtelim. İcra katibi olabilmek için, klavye sınavını geçmek ilk şarttır. Daha sonra sözlü mülakatlı geçmek gerekiyor. Ortalama 10 kişi alım yapacaksa, mülakata 50 kişi davet edilir. 5 katı olarak söyleyebiliriz.

İcra katibi yaptıkları işleri sıralamak gerekirse, çalıştığı dairede haciz işlem evraklarını düzenler, icra dairelerinde infaz işlemleri, hacizli ev veya mülk konusunda rehin parasına çevrilmesi, nafaka ödeme işlemleri, tebligatları gönderir, genel evrak düzenlemesi yapar, müzekkre cevaplarını yazılması, haciz işlemlerinin yapılması gibi yoğun iş görevi vardır. İcra dairelerin görev alan katipler, diğer birimlere göre yoğun ve tempodur. Kısacası pek vaktiniz olmayabilir.


Ayrıca mesai dışında çalışmaları gibi bazı olumsuz yönleri vardır. Tabi olduğu devlet memurları kanuna göre, mesai parası alamazlar. Bu kapsamda iş başvurusu yaparken bu durumları göz önüne almanız da yarar var.

Gelelim, icra katibi maaşları 2015 senesi içerisinde Ocak ve Temmuz 2015 zamlarıyla birlikte %3 fark eklenmiştir. Asgari geçim indirim, evliler için çocuk parası, aile yardımı ile birlikte 2093 TL’dir. Farklar üzerine eklenerek Temmuz 2015 ‘te alacağı ücret, 2155 TL net maaş alacaktır. Lise mezunu bu maaş 150 TL daha düşük almaktadır. Yani lisans mezunu 2093 TL alırken, 1943 TL net maaş almaktadırlar.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. sademadde dedi ki:

    Yükselir İnş

BİR YORUM YAZ