Hemşire Maaşları 2017

Hemşire Maaşları 2017

Hemşirelik sağlık kuruluşlarında görev alan personeli kendi alanına göre iş yapmasına denir. Örnek acil tıp hemşiresi, genel sağlık hemşiresi, hasta bakıcı hemşiresi gibi sınıflara ayrılabilmektedir. Hemşirelik görevi genellikle bayanlar tarafında icra edilir. Hemşir olanlar ise erkekler tarafından yapılır. Bu makalemizde hemşire maaşları 2017 senesinde ki artışları ve ele geçen net maaş hakkında bilgiler vereceğiz.

Bir kişi hemşire olabilmesi için, gerekli fakültelerin hemşirelik bölümünü veya meslek yüksek okulunu bitirmesi gerekmektedir. Bu süreç boyunca yapacakları stajlar kendileri bu görev de tam anlamda icra etmek için gerekli olacaktır. En son diplomaları alan hemşireler ya özel hastaneler ve kuruluşların da görev alabilir ya da kamu hastaneleri ve kuruluşların da görevlerini icra edebilir. Peki özel hastane mi daha fazla maaş veriyor, yoksa kamu hastaneleri mi derseniz ?


Kamu hastanelerin göreve başlayan bir hemşireler ortalama 2400 lira ile göreve başlarken, özel hastanelerde 1500 liraya kadar bu maaş düşüyor. Eğer hastane çok ufaksa bu rakam 1300 1600 kadar düşmektedir. Üstelik kamu da görev yapabilmek için isterse meslek yüksek okulu, isterse fakülteden mezun olun KPSS atama puanları çok düşük seviyededir. 65 puan alan bir aday rahatlıkla doğu ve bölgelerin iş bulabilir. Eğer batı ve kesimi isterseniz, 75 ve üzeri not almanız yeterlidir.

Büyük şehirlerde görev yapmak istiyorsanız, kesinlikle 75 ve üzeri not almalısınız. Eğer düşük not alır da, doğu illerine atanırsa, belli zaman sonra tayininizi isteyebilir ve böyle istediğiniz bölge de çalışabilirsiniz.Başka bir yol ise becayiş yapmanızdır. Yani doğu illerini isteyen bir kişi ile değişiklik yapmanız gerekir.

Özetlemek gerekirse, kamu hastanelerinde çalışan bir hemşire ortalama (döner sermaye hariç hastanesine göre değişiyor) 2600 lira alırken kıdemine göre 3000 liraya ve başhemşire iseniz 3500 liraya kadar rahat maaş alırsınız.Özel hastanelerde ise döner sermaye hariç 1300 – 1400 ile başlar, başhemşireler 2000 liraya kadar maaş almaktadır.

Not : Döner sermaye 30-45 saat arası nöbetle birlikte promosyon dahil net 3,200 – 3,500₺ arasında maaş alıyor. 


Bir önceki yazımız olan Endüstri Mühendisleri Maaşları 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 134 YORUM
 1. f dedi ki:

  aile sağlığında çalışan hemşireler kayıtlı hasta sayısına göre aldığı maaşlar en az 2200 ile 4300 tl arasında değişiyor. benim ortalama 3600 tl

 2. yücel çiçek dedi ki:

  selamlar benim sorum şu şekilde uzman hemşirenin dönersermaiye ile ne kadar alır ?

 3. Ssss dedi ki:

  Yok on bin alıyorlar. Bu kadar yalan haberden sonra insanları hem kiskirtiyosunuz hem de birbirine düşürüyorsunuz. Afyon devlet hastanesinde lise mezunu Iki yıllık hemsireyim. Dönersiz 2600 demissiniz hic mi araştırma yapmadan bir haber yapılır? Memur maaşı donersiz lise mezunu 1750 liraya yakındır. Biz de düz memurlarla aynı ücreti aliyoruz fakat hastaneden hastaneye değişen döner ücretleri var. 400-1000 lira arası değişir sanırım. Benimki yogun bi hastane olduğu için 750ye yakın para yatıyor. Maasim 2500 oluyor.çok şükür maasimdan memnunum ama böyle sacma haberler yaparak hemşireliği, hemsireleri kotulemenize dayanamıyorum. Sizin söylediğiniz maaşı ancak o ay 80 saat fazla mesai yapsam alabilirim ki ona da vücut dayanmaz. Ha şu da varki acil ve yoğun bakimlarda çalışırsanız 300 liraya kadar daha fazla alırsınız. Yani sizin söylediğiniz donersiz 2600ü bashemsire bile alamaz. Ancak eklerle dönerle 3500 alabilir ki o da bashemsire düz bir hemşire bile değil. Kıdemli

 4. Eren dedi ki:

  herkese merhaba bu yıl üniversiteye gideceğim sizce hemşirelik mi , ilk ve acil yardımmı okuyayım 🙂

 5. Gökçe dedi ki:

  Bu sene tercih yapıcam acıbadem ya da medipol yazmayı düşünüyorum burslu olarak giricem net bi bilgisi olan maaşları hakkında bilgi verebilir mi buraları yazmakta hata mı ediyorum yoksa lütfen bilgisi olan yazsın

 6. Birisi dedi ki:

  Merhabalar
  360 civarında puanim olucagini tahmin ediyorum
  Sizin yaşadığınız yerde o puanlık bır sağlık meslek lisesi varsa önerir misiniz ☺
  Teşekkürler ? Teoga giricek olanlara şimdidenbaşarılar .. ?

 7. burcu dedi ki:

  ayrıca hani tehlike diyorsunuz ya şişli etfalin aciline bi haftasonu gecesınde bikac saat bi gözlemleyın ıstersenız nsl bır meslegımız war o zaman anlarsınız

 8. burcu dedi ki:

  bu nedir ya herkes bişey yazıyor şuan nöbetten bu yorumu yapıyorum lisans hemşireesiyim ankarada calısıyorum 1950 net maaş 250 500 arası performans her ay ortalama 500 de fazla mesai alıyorum yani bir hemşirenın maaşı 3100 ile 3900 arasında oynuyor istanbulda acilde calısıyordum orası da şuan 3500 ile 4200 arasında oynuyor bıraz da sana baglı fazla mesai alışırsan 5000 i bıle bulursun:)

  1. Gökçe dedi ki:

   Bana yardım edebilir misiniz fikrinize ihtiyacım var

   1. emel dedi ki:

    bazı konularda bilgi almak istiyorum yardımcı olur musunuz?

 9. arda dedi ki:

  her mesleğin kendine göre zorluğu var polislik askerlik zordur elbet ama emniyette akşama kadar masa başında oturan poliste var ücra köşede olup yatan hemşirede var sömestire girince direk ful yatan öğretmende var yazayımmı daha kimse kimsenin mesleğini kötülemesin amaaaa doğuda askerden polsten fazla alan memurada kızarım ben hanginiz gece soğukta dagda kırda bayırda yada her an ölüm tehlikesi ile sokakta dolaştınız dolaşıyorsunuz ??? bu arada memur değilim

  1. Ersin ÇELİK dedi ki:

   Arda Kardeşim Sen düşüncelerime tercüman olmuşssun, Allah senden razı olsun.

 10. Ufuk dedi ki:

  Hiç bir saglikcı arkadaş kendisini ASKERİ PERSONEL ve POLİS ile nasıl kıyaslar ya anlamak mumkun değil yani…

  1. Ersin ÇELİK dedi ki:

   Seni Takdir ediyorum kardeşim.

   1. Ufuk dedi ki:

    Eyvallah ersan celik

  2. Dilara daş dedi ki:

   Neden

 11. muhammed dedi ki:

  Ben hastane mutemetliğinde çalışıyorum. ortlama çıplak hemşire maaşları 2000-2400 civarı (kadro derecesine) göre. Ayrıca özellikli birimde ise mesala (ameliyathane, doğumhane acil, yoğun bakımlar gibi) ek ödeme ve nöbet göz önüne alındığında 1500-2000 tl ek ödeme ve nöbet alanlar oluyor buda hastanenin gelirine bağlı toplamda 3200-ile 6000 tl arasında hemşire maaş alabiliyor.

  1. hakan dedi ki:

   6000 nasıl oldu? anlamadım. herkes ameliyathane, yoğun bakımda çalışmıyor. Nöbet ücretlerini de bir çok hastane vermiyor, ek ödemeyi de. Ücretleri çok abartmayın.Bunu okuyan halk hemşireler 6000 tl alıyor diye anlatır.

 12. Büşra dedi ki:

  Merhabalar cezaevi hemsireligine basvuru yaptim netten o kadar arastirmama ragmen kesin bilgiler bulamadm calisma sartlari nasildir tayin durumlari var mi maaslari saglik bakanligindan farkli mi yardimci olir musunuz

 13. Sude dedi ki:

  Bi sorum olacaktı sağlık lisesi öğrencisiyim bildiğiniz üzere 2 yıllık yatay geçişi lullandıktan sonra hemşire olabiliyoruz. Direk liseden mezun olursak hemşire yardımcısı ünvanını alıyoruz . Şimdi ben 4 yıllık tutturabilirsem üniversiteden ne ünvanıyla çıkacağım acaba ? Liseden mezun olup 2 yıl üniversite okuyunca hemşire oluyoruz ama 4 yılık okuyunca ne oluyoruz ?

  1. selin dedi ki:

   uzman hemşire oluyorsun

BİR YORUM YAZ