Hava Trafikçisi Ne Kadar Maaş Alır

Hava Trafikçisi Ne Kadar Maaş Alır

Havaalanlarında gelen ve giden uçakların belirli bir koordinasyon ile uçmaları ve uçuşlarının güvenliğinin sağlanması için hava trafikçisi olarak nitelendirilen personel tarafından yönlendirilmesi gerekmektedir. Uçuşların daha güvenli ve belirli bir sıra halinde uçuşlarının sağlanması aynı zamanda piste inecek olan uçakların pist ile ilgili bilgileri alması ve hava trafik konusunda bilgi almak için irtibat sağlanması gereken kişidir hava trafikcisi.


Havaalanlarında kulelerde görev yapan uçakların kalkış ve inişi için çeşitli bilgileri pilota aktaran ve aynı zamanda güvenliğin sağlanması konusunda raporlar hazırlayan personellerdir. Uçak sektörünün arttığı zamanlarda şuan ülkemizde bu konuda çeşitli çalışmaların yapıldığı ve pilotların eğitim alması ve simülatör cihazları ile test uçuşlarının yapılması pilotlar için gerekli tecrübe ve uçuşların daha kolay yapılmasının hedeflemektedir.

Aynı zamanda hava trafik kontrolü pistte meydana gelebilecek herhangi bir olay ve kazayı diğer pilotlara ileterek güvenli uçuşların yapılmasını sağlamak amacıyla hava trafiğinin kontrol altına alınması ve herhangi bir sorun çıkmaması için görev yapmaktadırlar. Hava trafikcisi görevlisi maaşları ortalama olarak 3.500. 5.000 TL dir.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ