Hastanede Doktor Maaşları

Hastanede Doktor Maaşları

Ülkemizde binlercesi olan ve kamu hastanelerinde görev alan doktorların maaşlarını incelemeyi hedefliyoruz. Öncelikle doktor maaşı basitçe anlatımla tutukları nöbet gününe göre, uzmanlık derecelerine ve çalıştıkları hastanelere göre değişir. Bir uzman doktor taşrada ve Ankara da görev aldığı zaman ortalama maaş farkı 1000 TL olmaktadır. Ayrıca doktorların kendi uzmanlık alanlarına göre aldıkları ek ödeme ve uzmanlık derecelerine göre maaşlarında artış olmaktadır. Sizlere bu yazımızda doktor maaşlarından, görevlerinden, ek ödemelerinden bahsedeceğiz.


Doktorlar belki de canla başla bizim sağlığımızın korunmasında en önemli etkin rol oynayan ve hemen hemen her fert için ayrı ayrı ilgilenen bir personeldir. Herhangi bir derde düştüğümüz zaman hemen kapısını çalan ve onlardan tedavi bekleyen bizler onlar bize sundukları yöntemler ve ilaçları ile iyileşmekteyiz.  Peki hiç düşündünüz mü bizim sağlığımız ile ilgilenen ve hastanede çalışan doktoru maaşlarını. Genel itibariyle göreve yeni başlayan ve 5 yılını doldurmuş bir doktor maaşı 2.500 – 3.250 arasında değişmektedir. Aynı zamanda bu maaşlara uzmanlık ve çeşitli branş alanlarından aldıkları ek ödemeler de eklendiği zaman artık olacaktır. Ayrıca görev süresi ile doğru orantılı olarak artan maaşlar , tutulan nöbet sayısına göre de değişiklik göstermektedir.

Kendi alanında yüksek lisans ve doktora tezi yapan bir doktorun maaşı daha fazla olacaktır. Aynı zamanda hem maaş artışı, hem görev sorumluluğu ve yetkisi de artacaktır ta ki profösörlük unvanını alana kadar. Her meslekte de olduğu gibi burada da maaş etkileyen faktörler görev süresi, unvan ile değişmektedir. Ülkemizde ortalama bir doktor maaşıları 3.500 – 4.250 arasında değişmektedir.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ