Harcırahları İkiye Katlandı

Harcırahları İkiye Katlandı

2016 ile 2017 senelerinde geçerli olacak toplu iş sözleşme görüşmeleri bitti. Bu sözleşme gereğince bazı kurumlarda görev alan personellerin, çalıştığı ilden başka bir ile dış göreve giderken alacağı harcırah farkları ikiye katladı.

Memurlar ile hükümet arasında yürütülen toplu görüşmeler sonuna gelindi. İmzalar atıldı. Zam pazarlıkları bitti. 2016 yılından geçerli olmak üzere kümülatif yüzde 11,3 zam yapılırken, 2017 yılı için yüzde 3 + yüzde 3 + enflasyon farkları verildi. Zamı bir yana bırakın, bunların yanında hükümetten alınabilecek, iyileştirme sosyal imkanların gerekliliği biliyoruz. Bu sebeple bazı kurumlarda görev yapan personellerin harcırahları ikiye katlandı.Buna göre; “Madencilik faaliyetlerinin incelenmesi ve denetlenmesinde gündelik,


Madde 15- (1) 3213 sayılı Maden Kanununun 3 üncü maddesinde madencilik faaliyetleriyle ilgili konularda “ihtisaslaşmış Devlet kuruluşu” olarak tanımlanmış olan idarelerden bu hizmet kolunda yer alanlar tarafından madencilik faaliyetlerinin incelenmesi ve denetlenmesi için memuriyet mahalli dışına görevlendirilen personel hakkında da anılan Kanunun 35 inci maddesinin ikinci fıkrası hükmü uygulanır.” ifadeleri yer aldı. Peki bu ne anlama geliyor.

Toplu iş sözleşmesinin 3212 sayılı Kanununa ilişkin madde gereğince, “Madencilik faaliyetlerinin incelenmesi ve denetimleri için görevlendirilen personele 6245 sayılı Harcırah Kanununa göre hak ettikleri gündeliklerin iki katı tutarında gündelik ödenir.”

Bu madde gereğince geçerli olan kurumlar ve bağlı oldukları birimler ise;

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, TEİAŞ, TEDAŞ, TKİ Genel Müdürlüğü, TTK Genel Müdürlüğü, Eti Maden İşletmeleri, TETAŞ Genel Müdürlüğü, Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü Başkanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, DSİ Genel Müdürlüğü ve Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürlüğü


Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Maaşları 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ