Hangi Üniversiteyi Tercih Etmeli

Hangi Üniversiteyi Tercih Etmeli

Üniversite sınavına girdiniz, hayalinizdeki bölümde okumayı hedefliyorsunuz, peki ya sonra? Bu yazımda lys sonrası yapacağınız üniversite tercihinde dikkat etmeniz gerekenleri 10 madde halinde anlatmayı hedefliyorum.


  1. Öncelikle seçeceğiniz üniversite yeni kurulmuş olmamalı, eski dahi olsa seçtiğiniz bölümün o üniversitede en azından 10-15 yıllık bir geçmişi bulunmalı. Bu sayede hem laboratuar vb. imkanları gelişmiş ve oturmuş olacak, ders zinciri optimum seviyeye gelmiş olacak, hem de sınav ve ders notlarını kırtasiyeden temin edebilir durumda olacaksınız.
  2. Seçeceğiniz üniversite çalışacağınız şehirde mezunlarının çokça olduğu veya seçkin bir üniversite olmalı. Aynı üniversitenin mezunları kendi üniversitelerinin eğitimlerini bildikleri için birbirlerini tutmaktadırlar.
  3. Üniversitenin piyasadaki firmalarla birlikte ar-ge çalışmaları yürütüyor olması eğitim süreci ve sonrası için büyük bir avantaj olacaktır.
  4. Üniversitenin bulunduğu şehirden tutun da, kampüsün lokasyonu bile çok önemlidir. İyi çevre şartlarına sahip bir kampüs ve okumak için ideal şehirlerde eğitim görmek huzurlu bir lisans hayatı için vazgeçilmezdir.
  5. Üniversitenin öğrenci potansiyeli de önemli bir unsur. Yaşam tarzınızla örtüşmeyen bir öğrenci – arkadaş ortamı sizi zoraki değişime zorlayabilir ya da değişime direnç gösterdiğiniz için dışlanma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Her ortama rahatlıkla ayak uydurabilen biriyseniz bu madde sizin için geçerli olmayacaktır.
  6. Ve maddi koşullar… Ailenizin ekonomik durumu sizi aynı şehirde üniversite okutmaya yetebilir ancak farklı şehirler için zorlanma ihtimalleri olabilir. Bu durumda lisans hayatınız boyunca çalışmayı göze almanız gerekecektir, ikinci öğretim lisans programları çalışabilmeniz için size yeterli vakti sağlayacaktır.
  7. Üniversitenin yıllık akademik yayın miktarı da bir başka başarı kriteridir. Bazı üniversiteler sıralamaya girmek için makale üretimine gitse de asıl olan sonuçtur.
  8. Yönetim kadrosu bir üniversitenin vizyonunu ve misyonunu belirler, bazı bölümler bazı üniversitelerde okunur ya da bazıları okunmaz. Bunların hesaplamasını önceden iyi yapmak ve enine boyuna sorup araştırmak gerekir. Örneğin: Hemen hemen hiçbir vakıf üniversitesinde hukuk fakülteleri beklenen seviyede ve vizyonda mezun vermez vb.
  9. Lisansını okuyacağınız üniversitede gelecekte yüksek lisans da yapmak isteyebilirsiniz. Yüksek lisans programlarının başarısını da göz önüne almanız lazım, sonuçta bu bölümün üst düzeydeki imkanları hakkında da size bir fikir verecektir.
  10. Son olarak seçeceğiniz üniversitenin lisans programının ne kadar pratiğe yönelik uygulamaları var, öğretilen şeyler gerçek hayattakilerle örtüşüyor mu bunları da iyice araştırmak gerekiyor. Mesela, “mekatronik mühendisliği lisans programında gerçek hayatta uygulamada olan otomasyon sistemleri hakkında dersler var mı” yı sorgulamak gerekir.

Umarım bu yazımda üniversite tercihi yapacak olan sizlere bir faydam dokunabilmiştir. Önümüzdeki sınavda hepinize başarılar diliyorum.


Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Maaşları 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ