Halkla İlişkiler Uzmanı Maaşları

Halkla İlişkiler Uzmanı Maaşları

Devlette veya özel kurumlarda görev alan halkla ilişkiler uzmanı maaşları detaylı yönleriyle ele aldık. Genellikle kamu kurumlarında halkla ilişkiler uzmanı görevlerinin başında sistem kontrollüğü yapmasıdır. Kurumlarda insan kaynakları departmanların görev aldıklarını hatırlatalım. Bir uzmanın görevin de yükselmesi edindiği tecrübe ve bilgi birikimine bağlı olduğunu belirtmekte yarar vardır. Kurum dışında ise yatay geçiş hakkı vardır.

Özel ise, bu işler biraz farklıdır. Yine çalıştıkları birimler arasında, insan kaynakları, halkla ilişkiler ve müşteri temsilciliği gibi birimler vardır. Üretim planlama da görev alacak uzmanlar ise, daha sağlık nasıl ürün üretilir ve müşterilerden gelen talepleri değerlendirerek raporlar hazırlarlar. Bu da çalıştığı iş yerinin geleceği için çok önemli bir adım teşkil ediyor. Müşterini dinleyen, sorunlarına çözüm üreten ve %100 memnuniyet kapsamında ürünlerini satmalıdır.


Halkla ilişkiler uzmanı kamu da çalıştığı yere göre değişmektedir. Lisans mezunu düz 657 memur olarak atanırsa, alacağı maaş 2450 TL iken, bu durum KİT’ler de görev alan uzmanlar için 3200 TL ye kadar çıkmaktadır. Özel sektör kamuya göre neredeyse %40 oranın maaşları düşüktür. Bir halkla ilişkiler uzmanı ne kadar alır ? Diye sorarsanız, özel de alacağı ücret başlangıç için 1500 TL’yi geçmez. Bu bu koşullar da çok düşük bir ücrettir.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Hicret dedi ki:

    Merhabalar ben Belçika’da halkla ilişkiler okuyorum şu an ve 5 dil biliyorum. Türkiyede halkla ilişkiler bölümünde is bulma imkanım nasıl ? Baya bi korkuyorum bulamam diye.

BİR YORUM YAZ