Hakim Maaşları

Hakim Maaşları

Hakim maaşları konusunda sizlere detaylı bilgiler vermeyi hedefliyoruz. Öncelikle hakim olabilmek için bazı şartlar vardır. Bunları yerine getirmek gerekir. Adli yargı hakimi olabilmek için, 4 yıllık lisans mezun olunması gerekir. Hukuk Fakültesinin bitiren adaylar arasında Adalet Bakanlığı taleplere göre hakimlik sınavı açar ve aralarından seçim yapar. İdari yargı hakimi olabilmek için, Hukuk Fakültesi programlarına dahil Siyasal Bilgiler, İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri arasından Adalet Bakanlığı seçim sınav ile seçim yapmaktadır.

Hakimlerin aldıkları maaşları liste halinde gösteriyoruz. Burada ki maaşlara asgari geçim indirimi, eş yardımı, bölge tazminatı, Ocak ve Temmuz 2015 zamları eklenmemiştir.


Hakim Maaşları
Hizmet Yılı Aldığı Maaş Derecesi
Yeni Başlayan Hakim 5085 TL 8/1
Birinci Sınıf Hakim 8132 TL 25/1

Ayrıca yapılan bu son zamlardan itibaren, Adalet Bakanı Bozdağ, hakim, savcıların ve adliye personelinin maaşlarının daha da iyileştirilmesi gerektiğini belirterek, “Aldıkları ücretlerin kafi olduğunu düşünmüyorum. Ancak bunun bütçe imkanları çerçevesinde değerlendirilmesini istiyorum” ifadesini kullandı.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ