Gss Yapılandırma Ödeme Son Günü

Gss Yapılandırma Ödeme Son Günü

Genel sağlık sigortası borçlarını ödeme isteyen vatandaşların son ödeme günü belli oldu. Peki ne zaman borçlarını yatırmak için son tarih ? Sürenin iyice yaklaştığını belirtelim. GSS prim borçlarını ve daha fazla detay için haberimizin detay notlarını inceleyiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumundan Açıklama Geldi

Gelir tespiti yaptıracak olan vatandaşlar için tanınan sürenin sonuna doğru yaklaşıyoruz. Bildiğiniz gibi son 6 ay ek süre tanınmıştı. 30 / 09 / 2015 tarihine kadar gelir tespiti yapılması ve yapılandırma için son başvuru tarihi 02 / 11 / 2015 tarihine ertelendi. Bu tarih baz alındığın tespit yaptıracak kişilerin son geçerlilik tarihleri 30 Eylül 2015 olduğunu belirtelim.  Yapılandırma için son başvuru tarihi 2 Kasım 2015’tir. Vatandaşların yoğunluk yaşamaması için son güne bırakmamaları önemle duyurulur.

Mağduriyetleri önlemek için sürenin uzatıldığını biliyoruz. Peki yine bu süreden sonra gelir tespiti yatırmayan kişilerin durumu ne olacak ? Ayrıca tespit için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına 30/09/2015 tarihine kadar, Kurumumuza GSS prim borçlarının yapılandırması için de 02/11/2015 bizzat Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurmaları gerekmektedir.


Açıklamanın tam ayrıntılı bölüm de ise : “Vatandaşlarımızın hangi kapsamda genel sağlık sigortalısı olacağının gelir testine göre belirleniyor. Bu kapsamdaki vatandaşlarımızın ikametlerinin bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına müracaat ederek gelir testi yaptırmaları gerekir. Bu kişilerin ödeyecekleri primler gelir testi sonucuna göre; gelirleri asgari ücretin 1/3’ünün altında olanların primleri devlet tarafından karşılanacak, gelirleri asgari ücretin 1/3’ünün üstünde olanlar ise gelir durumlarına göre primlerini kendileri ödeyerek sağlık yardımlarından faydalanacaklar” denildi.

Vatandaşların 30 Eylül 2015 tarihine kadar, kendilerine en yakın olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanılma Vakfı’na başvurabileceği belirtelim. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu yetkileri yaptıkları açıklamalarda: “Gelir testi sonucuna göre daha önceden genel sağlık sigortası kapsamında hiçbir işlem yaptırmayan kişiler için tahakkuk eden prim borcunun silinebilir veya azalabilir. Bu kapsamda prim borcu bulunan kişiler 02.11.2015 tarihine kadar prim borçlarını yapılandırıp, iki ayda bir olmak üzere taksitler halinde ödeyebilir.” ifadelerine yer verildi.

İlk taksit için son ödeme zamanı 30 Kasım 2015 olarak açıklandı. Primini yaptıran vatandaşlar sorunsuz bir şekilde sağlık hizmetinden yararlanacak.


Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Maaşları 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ