Gıda Mühendisi Maaşları

Gıda Mühendisi Maaşları

Gıda mühendisi maaşları 2017 senesi içerisine girdiğimiz şu günlerde, kamuda görev alan mühendisler %3 zam alırken, özel sektör de aynı oran da zam almıştır. Özel sektör de dikkat edilmesi gereken çalıştığı firmanın kurumsallığına bağlı olarak bu zammı alabilirler.

Gıda bilimi gıdanın tam kimyasını, mikrobiyolojisini ve kalitesini kontrol eden bilim dalıdır. Mühendisliğin temel görevi insanların sağlıklı beslenmesi ve zararlı tonsinleri tespit edip gerekli işlemi yapmaktadır.

Gıda mühendislik bölümü bilgisel bulguları inceleyerek gıdaların daha sağlıklı ve güvenilir bir şekilde piyasa da tüketilmesini sağlamaktadır. Üretiminden tüketicilere kadar geçen sürede tüm sağlık kontrollerini sağlamaktadır. Denetçi olarak kamu da görev yapan bir çevre mühendisi, eğer sağlıksız bir durum ile karşılaştığında gerekli yasal işlemleri başlatır. Cezai işlemleri başlatır.


Gıda mühendisliği, bilimsel bilgiler ve mühendislik bilgileri yardımıyla gıdaların güvenilir bir şekilde üretimini, hazırlanmasını, işlenmesini, paketlenmesini, dağıtılmasını sağlayan ve gıdalardan uygun bir şekilde yararlanmayı sağlayan mühendislik dalıdır.

Kamu görev yapan 657 sayılı devlet memurlarına tabi gıda mühendisi, Ocak 2017 zammı ile birlikte 2750 TL alırken, KİT’ler 2980 TL almaktadır. Özel sektör de bu maaş 2100 TL almaktadır. Kurumsal firmalarda bu rakam 2800 TL’ye kadar çıkmaktadır.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. Burcu dedi ki:

  merhaba

  inşaat mühendisi maaşları hakkın da bilginiz var mı ?

 2. cansug dedi ki:

  İTÜ Gıda mühendisliği bölümü yeni mezunuyum. 4,500 tl maaş alan arkadaşım da var (unilever’de çalışıyor), 3,100 tl maaş alan da (metro’da kalite mühendisi), 2500’a adı çok bilinmeyen bi şirkette ithalat mühendisi olan da, 2000’e (uno’da kalite elemanı) olan da var. Diyeceğim o ki 4,500-2000 arası değişmekte ve bu işlerin biraz şans olduğunu düşünmekteyim. Ama genel olarak okunmasını asla tavsiye etmem.

 3. arzu çolak dedi ki:

  Elinizden gelen yok maalesef.2016’da 16 yıllık gıda mühendisi yemek şirketinde iş bulamadığı için işe başlıyor ve maalesef yemek dağıtımına gönderiliyor.Aklı olan gıda mühendisi olmaz.2700 .Sözleşmede yazılan bu.Gerçekte dedikleri gibi 1,5tan fazla alan yok.Niye biliyor muşunu?.Çünkü,işverenin, sözleşmedeki fiyatı vermek zorunda olduğuna dair bir yaptırım yok.Çünkü çoğu gıda sektöründe,istihdamı zorunlu personel çalıştırma zorunluluğu yok.Dolayısıyla işsiz mühendis çok.İşveren nasılsa bu çalışmazsa öteki bu fiyata çalışır diyor.Ülkede gıda terörü almış başını gidiyor.Fakat belediyelerde gıda mühendisinin işini lise mezunu zabıtalar yapıyor.Yani ülkede tam anlamıyla denetim yok.Gıda mühendisinin hali içler acısı.

 4. melisa deniz irem dedi ki:

  bir şey söyliycem bu konuda bize bilgi verdiler şu an gıda mühendisi 4.000 tl alıyorlarmış

 5. cilgin jou dedi ki:

  Pezevenkler insan gibi yorum yapin

 6. Ayse dedi ki:

  1300 liraya tecrube ariyanmi dersiniz.. Ingilizce isteyenmi dersiniz.. Ayreten sigortada yok.. Lanet olsun egitim sistemine..

  1. Ersin ÇELİK dedi ki:

   Ayşe Hanım Haklısınız bu konuda keşke elimizden bir şeyler gelse.

 7. Merve dedi ki:

  2100 MÜÜ ACABA NEREDEN ARASTIRDINIZ INSANLARI YANLIS YONLENDIRMEYIN HEVESLENMESIN KIMSE SU AN 1500 DEN YUKARI MAAS ALAN DUYMADIM OZELDE TABII IS BULABILIRLERSE :/

  1. Ali dedi ki:

   Merve gıda mühendisi misin ?

   1. Buğlem mira dedi ki:

    Merve hanım gıda mühendisi olmadıgı kesin. ?

BİR YORUM YAZ