Genetik Mühendisi Maaşları

Genetik Mühendisi Maaşları

Genetik mühendisi maaşları, incelediğimiz vakit çalışma alanları ve bu mesleği çalışma koşullarını genel dallara göre daha dar olduğunu söylemek mümkün. Yapmış olduğu araştırmalar neticesinde canlı ve hayvanların katılımlarını inceleyerek onların üzerinde ölü hücreler hakkında yorum, araştırma ve geliştirme yapan bir bilim dalıdır. Bu tip uygulamaları yapan kişilere de genetik mühendisi adı verilir.Genetik mühendisleri, bu tip canlılar üzerinde yaptıkları araştırmalar neticesinde genlerin çoğalması ve farkı tür canlılar üzerinde aynı genleri uyumlaştırma ve aktarım işleriyle uğraşır.


Ülkemizde genetik mühendisleri çalışmaları alanları kısıtlıdır. Genellikle kamu alanı dar, özel sektöre ise kamuya nazaran biraz daha geniştir. Bu nazaran ülkemizde bir çok üniversite bu bölümün okutulması ve mezunlarının olması şaşırtıcı bir durumdur. Fakat yenilemekte yarar var. Gelişen ülkelerde bu tip bölümlerinin önü açıktır. Ülkemizde bu tip alanlara ağırlık verilmesi hem ülke ekonomisi açısından yararlı olacak hem de bu bölüm mezunları bilim adına ülkelerine yarar sağlayacaktır.

Gelelim bu mühendislik dalının aldıkları maaşlara… Yurt dışın da iş imkanları geniş olduğunu belirterek, Türkiye de mühendislerin aldıkları maaşlar ve yurt dışı kıyaslama yapacağız. Öncelikle özel sektöre de yeni mezun olmuş bir mühendis alacağı başlangıç ücreti, 2100 TL’dir. Fakat bilgi ve tecrübe arttıkça alacağı maaş 4000 TL’ye çıkacaktır. Keza yurt dışında genetik mühendisleri, 7 bin ile 12 bin dolar arasında maaş aldıklarını söyleyebiliriz. Türkiye ile mukayese edildiği zaman ortalama aylık 40 bin ile 50 bin TL arasında, yani genelleme yaparsak 8 – 10 katı civarındadır.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. ismail dedi ki:

  mervecim parası için düşünüyosn yanı öylemı yazık sana senden genetik müh.olmaz fransa değil marsa git istersen. çok kolay cok havalı sanıyosnz işi öyle birşey yok.biyolog olsanda bu kafayla iş bulamazsın.

 2. ismail dedi ki:

  yok öyle bir dünya hangi akıllı yazmıs bunları ya. ben genetik mühendisiyim dediklerinin hiçbiri doğru değil.yurt dısı turkıye aynı.maas iş olanakları vs. parası için seçiyorsanız inşallah başarısız olursunuz.

 3. Merve dedi ki:

  Ya ben biyolog olmak çok istiyorum ama maaşları galiba düşündüğümden daha az ve bu durum beni etkiledi genetik mühendisliği 2. Planimdaydi sizce hangisini secmeliyim Yurt dışında bu mesleği yapmak isterim fakat gidebileceğim tek ülke Fransa orada akrabalarım var beni biraz aydinlatabilirmisiniz

 4. Karagözü dedi ki:

  Oooofffff çok kararsızım inşallah dedikleri gibi masşları 7.000oluryaa

 5. Lisa dedi ki:

  Yurtdışında kendi laboratuarı kurabiliyor musun öyle bir imkanda veriyorlar

 6. Berk dedi ki:

  Bölüm seçme konusunda çok kararsızım genetik mühendisliğinin maaşlarının söylendiğinden çok daha düşük ve yurt dışında da söylendiği gibi çok iş imkanı olmadığını duydum.Beni biraz aydınlatabilir misiniz yurtdışında iş bulma imkanım ne kadar yüksek ve maaşı ortalama ne kadar ?

  1. maaşları net dedi ki:

   Merhabalar,

   Genetik mühendisliği ülkemiz yeni bölümün olduğundan iş alanları oldukça kısıtlıdır. Kamuda alımları dar, özel sektör de belli başlı firmalarda iş imkanı vardır.Fakat Avrupa da oldukça yaygın bir bölüm olmasıyla birlikte, çalışma alanı konusunda ufak bir araştırma yaparsak net bilgilere ulaşabileceksiniz. Örnek vermek gerekirse, başta Amerika olmak üzere bir çok ülke çalışma alanı geniştir.

   fikir vermesi amacıyla linkler ;

   link 1

   link 2

   1. Melih dedi ki:

    Türkiye’de genetik mühendisi olunca yurtdışında çalışabiliyor muyuz?

    1. bitterçokoletta dedi ki:

     Tabiki bizim fen bilgisi öğretmenimizin arkadası genetik mühendisi. Ayda 20 bin mi ne kazanıyormuş Amerika da özel bir labaratuvarda çalışıyormuş

BİR YORUM YAZ