Genel Sağlık Sigortası Son Başvuru Günü

Genel Sağlık Sigortası Son Başvuru Günü

Genel sağlık sigortası olarak bildiğimiz kısa adı GSS, son başvuru tarihi yaklaşıyor. Bilindiği üzere son başvurular 30 Eylül 2015 Çarşamba mesai bitimine kadar uzatıldı. Peki genel sağlık sigortası nedir ? ne işe yarar ? Vatandaş istemese de bu durumdan kaçınabilir mi ? İşte tüm merak edilen GSS soruları cevapları

Genel Sağlık Sigortası

1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe giren yeni yasayla birlikte Genel Sağlık Sigortası karşımıza çıktı. GSS’nin özü, sağlık güvencesi olmayan kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanmasıdır. Bu yararlanmanın bir kısmı ücretsiz, bir kısmı ise prim ödeyerek yapılmaktadır. İşte bu sebeple insanların akıllarını çok karıştıran bu sigorta türünü yakından inceleyeceğiz.

Genel sağlığınız için yasa koyucu devlet tarafından çıkartılan bir sistemdir. Bu sisteme göre vatandaşın geliri aylık 424 TL altında ise, bir kuruş para ödemeden tüm sağlık hizmetlerin yararlanıyor. Peki aylık geliri 424 TL’nin üzerinde olanlar ne yapacak ? Yasanın ilgili maddesinde aylık geliri 424 TL ile 1.273 TL arasında olan vatandaşlar ve yine aylık geliri 1.273 TL ile 2.547 TL olan vatandaşlar primlerini ödemek zorundadır. Vatandaş bu yasa beni ilgilendirmiyor diyemez. (Yasa gereğince) Açıkça belirttiğimiz gibi, mutlaka 30 Eylül 2015’e kadar gelir tespiti yaptırmamız gerekmektedir.


Aylık geliri 424 TL altında olan vatandaş devlettin sunmuş olduğu sağlık hizmetlerinden muayene, hasta bakım gibi hepsinden ücretsiz şekilde yararlanabilir. Aylık kazancı 424 TL ile 1.273 TL olan vatandaşları için ödenecek prim 51 TL’dir. Aylık geliri 1.273 TL ile 2.547 TL olan kişiler içinse ödenecek prim 152 TL’dir. Ayrıca  Geliri aylık bazda 2.547 TL’nin üstünde olan vatandaşlar ise sosyal güvenlik kapsamında olmayan bireyler için ayda 305 TL prim ödemesi gerekiyor.

Geliriniz ne kadar olduğunu dair bulunduğunuz il ve ilçe kaymakamlıklara giderek, gelir tespiti yaptırmanız gereklidir. İlgili birim ise, Sosyal Yardımlaşma Vakıflarıdır. Son tarih 30 Eylül 2015 Çarşamba günü mesai bitimine kadar. Fakat işinizi son güne bırakmayarak, erken gitmeniz yarar var.

Devlette prim borcu olan vatandaşlara kolaylık sunuyor. Ödeme kolaylığı olarak 6, 9, 12 ve 18 aya kadar eşit taksit imkanı sunuyor. Ödeme yapmak için Sosyal Güvenlik Kurumunun anlaşmalı tüm bankaları, PTT şubelerinden ve resmi internet sitesi olan www.sgk.gov.tr’den yapabilmektedirler. Son tarih 30 Kasım 2015 Pazartesi mesai bitimine kadar ödeme yapmanız gerekiyor.


Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Maaşları 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ