Gemi Mühendisi Maaşları

Gemi Mühendisi Maaşları

Türkiye de gemi mühendisliği çalışma alanlar genellikle sahil kesimlerdir. Limanların olduğu bolca iş bulabilme imkanı ve gemi yapımda görev almak gibi pozisyonlar da çalışabilirler. Gemi mühendisi maaşları ortalama itibariyle 3500 ile 7500 TL arasında değişkenliğe sahiptir. Bunun tek nedeni ise, bilgi ve tecrübe olduğunu söyleyebiliriz. Geminin her türlü mühendislik hesaplanır yaparak, her şeyi düşünmek zorunda olan bir çalışması vardır. Çalışma saatleri genellikle mesai içi özel sektöre bağlıdır. Kamuda alımı çok az olduğu gibi özel sektörde oldukça fazladır. Kamu da ki çalışma alanları sayarsak, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, İç İşleri Bakanlığının bazı birimleri gemi inşa mühendisi çalıştırabilirler.


Mühendis maaşları arasında en popüler olarak sayabildiğimiz ilk 20 mesleğin arasında yer alır. Zira eğer Türkiye de çalışmayı istemeyip yurt dışında görev yaparsa, ortalama aylık geliri 5 bin $ ile 15 bin $ arasında net maaşa sahip olabilir. Bu tip kriterleri alıp bir tercih yapması gerekiyor. Eğer ailesinde uzak kalabilme potansiyeliniz varsa, bizce yurt dışında çalışmak her zaman iyidir. Çünkü biraz birikiminiz olur.

İnşa mühendisleri gemilerin tüm işleyişinden sorumlu olarak tutulur. Proje bazlı veya sürekli olarak bir şirkette görev yapabilirler.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ