Gardiyan Maaşları

Gardiyan Maaşları

Gardiyan maaşlarını daha önce, infaz koruma memuru üzerinden konuyu bahsettik fakat, bir kez anlatmakta yarar olduğunu düşünüyoruz. İnfaz koruma memur eski adıyla gardiyanlık hapishaneler yatan mahkumların başında duran, onları ziyaretçiler ile huzurlu ortam da görüşmesini sağlayan ve güven ortamında yaşamlarını sürdürebilmesi için gerekli çabayı gösteren kişilere denir. İşte bu sebeple kurumda gardiyanlık görevi üstlenen kişiler, yaptıkları işin karşılığında belli bir maaş almaktadır.

Bay ve bayanların görev yaptıkları bir meslektir. Direk cezaevleri genel müdürlüğünden Adalet Bakanlığına bağlıdır. Amirleri hariç genellikle vardiyalı olarak görev yaparlar.Üçlü vardiya sisteminde 08:00 – 16:00, 16:00 – 24:00 ve 24:00 – 08:00 olarak çalışırlar.


Bu meslekte lise, ön lisans ve lisan mezunları görev yapabilir. Lise ve ön lisans mezunları genellikle vardiyalı çalışır. Lisans mezunları ise unvanı gardiyandır, fakat masa başı evrak işi yaparlar. Ayrıca vardiyalı çalışma lisans mezunları için söz konusu değildir. Masa başı işi olduğundan normal mesai saati içerisinde yani 08:00 – 16:00 çalışmalarını tamamlarlar. Gardiyanların göreve başlamaları için belirli şartları taşımaları gerekmektedir. Bunlardan birkaç tanesini sayacak olursak eğer, erkekler için boy uzunluğu 1.70 cm den yukarı ve kilosu da boy ile doğru orantılı olarak arada 15 – 20 fark olacak şekilde olması gerekmektedir. Bayan adaylar içinse boy uzunluğu 1.60 cm den yukarı olmalıdır. Aynı zamanda adaylarda dikkat edilecek bir nokta ise vücutlarının herhangi bir yerinde dövme, jilet izi veya kesik olmamasıdır. Bunun gibi bazı kurumlar personel alırken çeşitli istenmektedir.

Gardiyanların maaşlarından söz edecek olursak eğer yeni göreve başlayan personelin maaşları 2.300 – 2.400 tl arasında olmaktadır. Burada ki fark ise asgari geçim indirmi, bekar ve evli olması ve çocuk yardımı parasından doğmaktadır. Ayrıca vardiyalı sistemde çalışan personel için aylık 150 – 200 tl arasında ek ödemelerde yapılmaktadır. Vardiyalı çalışması için bağlı olduğu birim amirinin onayı gerekir.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. boris dedi ki:

  3 lü vardıya calısan tek çalısan cezaevi bandırma cezaevi! dıgerlerı 4 lü vardıya calısıyor, 08:00-20:00
  maaşlarda yanlış maaş ortalama sözleşmelı maas 2450 kadrolu 2650 yenı gıren lıse ayrıca GARDIYAN DEĞİL
  İNFAZ KORUMAAA MEMURU! Saygılar

 2. Doğru Söz dedi ki:

  1.8-17 ve 20-08 vardiyalari vardır gerisi yalan haber
  2.lisans mezunu yeni başlayan bekar 2500 alıyor
  3.lisans mezunu masa başı çalışmıyor yalan yanlış haber yapmışlar

  1. ali dedi ki:

   sözleşmeli veya kadrolu maasi fark ediyor mu hocam. lisans mezunu sözleşmeli ikm ne kadar alır?

 3. iclal dedi ki:

  biz boşuna memur olak maaşlar az bana göre az bence

BİR YORUM YAZ