Fizik Mühendisi Maaşları

Fizik Mühendisi Maaşları

Fizik Mühendisinin görevi, doğada bulunan maddelerin yapısını, işleyişini, aralarındaki etkileşimi incelemektir. Fizik mühendisinin görevleri arasında fizik biliminin bulgularını günlük hayatı kolaylaştıracak, kullanılır ve modern cihazlar haline getirerek uygulama alanına dönüştürmek vardır.


İyi derece teorik fizik bilgisi alarak eğitimlerini tamamlayan Fizik Mühendislerinin çalışma alanları genelde laboratuvar ortamlarıdır. Bu çalışma ortamları sakin ve rahat olması gerektiği önemli bir noktadır.

Tasarım, gözlem, rapor ve taslak yazma gibi faaliyetlerde bulunurlar. Enerji, bilgisayar, ses, ışık alanlarında çalışan diğer meslektaşlarıyla işin planlama ve yönetimini yaparlar. Fizik Mühendisi ortalama ayda 2900-3200 TL arası maaş alır. Maaşlar hizmet yılına göre artar.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Gökhan' dedi ki:

  Arkadaşlar fizik mühendisi iş bulamaz diye bir şey yok. Elbette bir şekilde iş bulabilirsiniz. Ancak iş bulmak çok zor ve çok nadir. Zaten maaşlar da yaptığınız işin çok zor bir olması durumuna göre oldukça az. Fizikçiler ve fizik mühendisleri çok nadir kendi işlerini yapabiliyorlar. Kendi işlerini yapanlar da çok zahmetli ve çok çalışılması gereken işler yapıyorlar. Buna göre de maaşları da düşük. Geri kalan fizik mühendisleri de kendi işleriyle alakaları olmayan satış pazarlama veya teklif hazırlama gibi zaten düşük maaşlı ve kendileriyle hiç alakaları olmayan işlerle uğraşmak zorunda kalıyorlar. Zaten fizik mühendislerinin büyük bir çoğunluğu da işssiz maalesef. Devlette çok az kadro açılıyor belki 10 yılda bir. Fizik ile ilgili açılan kadrolarda genellikle fizikçi aranıyor, fizik mühendisi değil. Bu meslek için Türkiye çok yanlış bir ülke. Avrupa ve Amerika da bu söylediklerimin tam tersi geçerli. Eğer araştırma görevlisi olmak istiyorsanız o da çok zor. Senelerce üniversitede hocaların nazını çekip bir sürü işini yapıyorsunuz. Envayi çeşit sınava girip kendinizi kanıtladıktan sonra da kadro alabilmek için yıllarca beklemek zorunda kalıyorsunuz. Hoca olacağım ben diyorsanız o çok çok zor. Görece büyük üniversitelerde bile kadro bulmak imkansız denecek kadar zor. Fizik mühendisi olarak bu ülkede dersane gibi yerlerde düşük ücretlerle öğretmen olarak çalışabilme imkanınız var. Ne yazık ki durum böyle. Fizik mühendisi olacaksanız bir daha düşünün derim. Bunu 11 senelik doktoralı bir fizik mühendisi olarak söylüyorum.

 2. Cem dedi ki:

  merhabalar ben bu yıl üniversite sınavına girdim ve tercih olarak fizik mühendisliğini şuanda ön planda tutuyorum ama tabii ki bölümden mezun olup fizik mühendisi ünvanını alsak bile sıra iş bulmaya geldiğinde ortada önemli bir toplum faktörü var çoğu yerde mesleğin toplum tarafından fazla önemsenmediğine dair duyum aldım ancak bir de iş alanının oldukça geniş olduğunu duydum size sorum bu devlet alanında bulabileceğimiz işler tam olarak nerelerde var ve bunlar için sınava veya münakata tabi tutuluyormuyuz yardımcı olursanız sevinirim

 3. üfbamR dedi ki:

  ben ce maas olagan gibi gecmiste maasın olmamasıda bu nu söylememde büyük etken bu mesleği hobby olarak yapamazmıyız

  1. Bahri dedi ki:

   Tabiki yapamazsınız. Fizik muhendisligi egitimini hacettepe gibi bir universiteden alan biri olarak bunu soyluyorum.

   1. beyza dedi ki:

    merhaba ben de hacettepe fizik mühe disliği düşünüyorum, ancak iş bulabilme gibi bir kaygım var bu konuda görüşlerinizi alabilir miyim?

BİR YORUM YAZ