Fen Bilgisi Öğretmeni Maaşı

Fen Bilgisi Öğretmeni Maaşı

Fen Bilgisi öğretmenleri branş öğretmen kapsamına girer. Okullarda ilkokullarda fen ve teknoloji derslerine girerler. Branş öğretmenleri haftada 15 ders saati maaş karşılığı derse girerler. Diğer saatleri ek ders kapsamına girmektedir.

Çoğu okulda Fen Bilgisi öğretmenlerinin ders saati 25 in üzerine çıkabilmektedir. Böylece 2200 TL sabit maaş üzerine 300 ila 500 TL arasında ek ders ücreti alabilmektedirler. Fen Bilgisi öğretmenleri ayrıca okullarda kurs da açabilmektedirler. TEOG sınavları için açılan kurslarda saati 18 TL den ayda 24 ek ders saati alabilirler.Buradan da 450 TL civarı geldiğinde yeni işe başlayan bir Fen Bilgisi öğretmeni maaşı aylık 3000 TL civarında alabilmektedir. Eğer 20 yıllık bir öğretmense bu rakam 3250 TL yi bulmaktadır. Kıdem tazminatı da maaşlarına eklendiği zzman az önceki söylediğimiz rakamlara ulaşmaktadır.


Ülkemizde sayıca az olan ve mezun çok fazla bulunmayan fen bilgi öğretmenliği bölümleri her ne kadar zor gibi görünse de biraz araştırma ve inceleme merakı olan ve bitkilere ilgisi olan hemen herkesin çok rahatlıkla okuyabiliceği bir bölüm olmaktadır. Yalnız öğretmenlerin atanmasında biraz daha az ihtiyaç duyulan bir bölümdür. Branş alımları sayıca düşük olmakla beraber, öğretmenleri bu meslekten başka mesleğe geçmeyi bile düşündükleri söz konusu olabilmektedir.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ