Fabrika İşçileri Maaşları

Fabrika İşçileri Maaşları

Bilindiği gibi fabrikalar da üretim, imalat ve çeşitli sanayi ürünlerinin bakım ve onarımları yapılmaktadır. Genellikle elektrik – elektronik , talaşlı imalat ve makina fabrikalarında çalışan personeller vardiya sistemine göre çalışmaktadır. Çünkü üretim yapan fabrikalar da üretimin devamlılığı sağlamak için üç vardiya sistemi uygulanmaktadır. Bu vardilar 08.00 – 16.00 , 16.00 – 24.00 , 24.00 – 08.00 olarak belirlenmektedir. Gün boyunca üretim devamlılığı sağlanır.


Aynı zamanda fabrikalar iş güvenliği konusunda mümkün olduğu kadar önlemler alınmalıdır. Çünkü herhangi ufak bir dikkatsizlik kişinin hayatını tehlikeye sokmaktadır. Bütün iş güvenliği konusunda tedbirler alınmalı ve çalıştığı konumda ne tür elbise ve ekipmanlar kullanılması gerekiyorsa o şekilde işini tamamlamalıdır. Özellikle vardiya sistemin olan yerler de gece uykusuna dayanamayan personeller gece görevlerinde çok dikkatli olmalıdır ve gerekiyorsa bu durumu amiri ile konuşmalıdır.

Fabrikada çalışan işçi maaşları ise çalıştığı firma göre değişkenlik göstermektedir. Ama ortalama olarak yeni başlayan bir işçi personel 1.300 – 1.600 TL arasında almaktadır. Evli ve çocuğu olan personel ise 100 – 150 TL fazla almaktadır.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Kemale dedi ki:

    Iwe yabanci vatandashlari aliyormusunuz?

  2. Vardiya sistemleri fabrikadan fabrikaya değişiyor, bazıları iki vardiya usulü çalışıyor (08:00-16:00, 16:00 – 00:00), bazıları da aynı fabrika içinde mesela farklı prosesler için farklı vardiya usulleri uygulayabiliyor. İşçi maaşları bazı fabrikalarda maalesef hala 1200 TL seviyesinde, yeni girenlerle eskiler aynı maaşı alabiliyor, maaşlardaki adaletsizlik işçilerin motivasyonunu kötü etkileyebiliyor.

BİR YORUM YAZ