Evlenme Ehliyeti Belgesi ve Detayları

Evlenme Ehliyeti Belgesi ve Detayları

Bakanları Kurulundan evlenmek isteyen kişilerden evlenme izni belgesi (evlenme ehliyet belgesi) alınması gerektiğine dair kanun çıktı. Bu kanunun detayları ve yeni evlenecek çiftlerin nereden bu belgeyi temin edece ? Bu belgenin ne işe yaradığına dair ipuçları haberimizde…

10 Şubat 2015 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararına göre evlenme ehliyeti belgesi, kişinin evlenme anındaki millî hukukuna göre evlenme ehliyeti ve şartlarının yer aldığı ve evlenmeye sakınca bulunmadığını gösteren belge anlamına gelmektedir. Evlenmek isteyen kişiler mutlaka bu belgeyi alması gerekmektedir. Yasada yapılanda değişikle evlenme tanımına yeni bir anlam kazandırıldı.

Değişiklikliğe göre : “Evlendirme memuru, evlenme talebine dair beyannamenin usulüne göre doldurulup imza edilip edilmediğini, evlenme ehliyet belgesi ile nüfus cüzdanı arasında bir fark olup olmadığını, bir fark varsa bu farklılığın şahısta hataya sebebiyet verecek nitelikte olup olmadığını, yaşlarının küçüklüğü veya kısıtlama sebebiyle ana, baba veya vasinin rızası ya da hakimin izninin zorunlu olduğu durumlarda rızanın veya hakim izninin, rıza belgesi vasi tarafından imzalanmışsa vasi tayinine dair mahkeme kararının bulunup bulunmadığını kontrol eder, varsa eksiklikleri tamamlar veya tamamlatır ve beyannamenin kaydını yaparak taraflara müracaat sırasına göre evlenmenin yapılacağı gün ve saati bildirir.” ifadeleri eklendi.


Evlenme Ehliyeti Nasıl Temin Edebilirsiniz

Evlenmek isteyen vatandaşların bu belgeyi temin etmeleri gerekmektedir. Bu belge bağlı oldukları il veya ilçe nüfus müdürlüklerinden nüfus cüzdanı ile temin edebile bilmektedir. Bu belgeyi aldıktan sonra belge içerisinde yer alan bilgileri eksiksiz şekilde doldurmanız gerekiyor. Belge içerisinde Bay – Bayan bölümlerinde isim, soy isim, memleket, nüfus cüzdanı bilgileri gibi bilgiler vardır. Bu bilgileri doldurduktan sonra nüfus müdürlüklerin onaylatmanız gerekmektedir. Onay aldıktan sonra evlenme dairesine teslim edebilirsiniz.

Aşağıda evlenme ehliyeti belgesi örneği yer almaktadır.

evlenme ehliyeti belgesi örneği

evlenme ehliyeti belgesi örneği


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ