Evde Bakım Maaşı Kimlere Verilir ?

Evde Bakım Maaşı Kimlere Verilir ?

Evde bakıma muhtaç kişilere verilen bakım ödeneğini alabilmek için bazı şartlar gerekiyor. Evde bakım maaşı alabilmek için nereye başvurulur ? Kimlere bu maaş bağlanır ? Hangi durumda maaşlarda kesinti olur ? bu sorulara ait net cevap vereceğiz. Detaylar haberimizde…

Evde bakım hizmetleri altında bakım paraları sadece bakıma muhtaç ve geliri düşük engellilerin bakımlarının eksiksiz yapılması için ödenen maaş tutarıdır. Bu maaş kesinlikle ihtiyaca muhtaç kişilere değil, sadece bakıma muhtaç ve geliri düşük engellilere verilir. Bu maaş devlet tarafından karşılanmaktadır. Bu maaşı her ay düzenli olarak alabilmek için bazı kriterler gereklidir. İşte bunlardan 3 temel olanı :

1.Ağır engelli olduğunu gösteren sağlık kurulu raporu

2.Bakıma muhtaçlık kriteri (tespiti)

3.Gelir kriterleri (tespiti)

Bunları detaylandırmak gerekirse ;

1.Ağır engelli olduğunu gösteren sağlık kurulu raporu : Tam teşekküllü devlet hastanesinden alınması gerekmektedir. Sağlık heyeti tarafından verilmesi şarttır. Yapılan tetkikler sonucunda ; engel oranının en az %50 olması ve “ağır engelli” bölümünde “evet” olması gerekmektedir. Bu rapor alındığı takdirde 1. şartı sağlamış olacaksınız. (Sadece çocukların raporları 1 ya da 2 senelik verilmektedir. Sebebi ise; çocuğun gelişimi, hastalığın gidişatı)


2.Bakıma muhtaçlık kriteri : Bakımına ihtiyaç kişilerin bu kriteri sağlaması gerekiyor. Engelli statüsünde olan gündelik yaşamdan yeme, içme, tuvalet gibi faaliyetleri yerine getiremeyen kişilerin muhtaçlık kriteri uygundur.

3.Gelir kriteri: Engellenin yaşadığı hane halkının geliri net asgari ücretin 3/2’si geçemez. Yani detaylandırmak gerekirse, asgari ücret Eylül 2015 ayı için net 1000,54 TL’dir. Sonuç olarak kişi başına düşen aylık gelir 666 TL’yi geçmemesi gerekiyor. Gelir tespiti için kaymakamlıkların ilgili bölümlerine başvurabilirsiniz.

Yukarı şartları sağladığınız taktirde sizler evde bakım parası alabilirsiniz. Yapmanız gereken Aile ve Sosyal Politikalar İlçe Müdürlüğüne yoksa İl Müdürlüğüne yardımı alacak kişin başvurmasıyla olur. Bakıma muhtaç kişinin gitmesine gerek yoktur.

Aylığın bağlanması için gerekli evraklar

Ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporunun fotokopisi
Engellinin ve bakıcının kimlik fotokopisi
Engellinin 2 adet vesikalık fotoğrafı
Hane halkı kimlik bildirim formu (Muhtarlıktan alınacak)
Gelir Durumuna ilişkin beyan belgesi ve evde çalışan veya emekli olan herkesin maaş bordrosu.
Engellinin ve bakmakla yükümlü olduğu aynı hanede yaşayan kişilerin malvarlıkları varsa, tapu veya ruhsat fotokopileri
Engellinin varsa öğrenim durumunu gösteren belge
Engellinin anne babası boşanmış ise boşanma kararının fotokopisi
Engellinin vasisi varsa, vasi atanmasına ilişkin mahkeme kararı fotokopisi


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. evde bakım maaşı dedi ki:

    yazınız bilgi doyurucu teşekkürler

BİR YORUM YAZ