Etnolog Görevleri ve Maaşları Ne Kadardır

Etnolog Görevleri ve Maaşları Ne Kadardır

Etnolog olarak adlandıralan meslek dalı çeşitli kültür kaynaklarının geçmişten günümüze gelen ve hala yaşamakta olan bazı kültürlerinin yaşamlarının , yeryüzüne dağılışlarını ve yaşam biçimlerini ortak bağlı olarak yaşayan kültürlerle etkileşimlerini ve iletişimlerini inceleyen bilim dalıdır.

Aynı zamadan etnologun farklı tanımı olarak da  geçmişten günümüze intikal eden kültür değerlerinin oluşumunu, gelişmesini yayılış ve farklılaşmalarını, aralarındaki bağlantıları, birbirleri ile temasları ve etkileşimlerini inceleyen, insanlığın kültür tarihini aydınlatmaya çalışan nitelikli kişilerdir. Yaşadıkları zamanlarda ne gibi zorluklar ve yaşam biçimlerini sürdürdüklerini hayatta kalmak için nasıl bir mücadele verdikleri konusunda araştırmalar yapmaktadırlar.


Bu konuda çok çeşitli araştırmalar yaparak kültürlerin incelenmesi, fotoğraf ve video kayıtlarının incelenmesi, ses kayıtları ve tarihi eserlerin incelenerek yaşam biçimleri hakkında bilgi toplanması konusunda yardımcı kaynaklar olarak sağlanmaktadır. Ayrıca bu araştırmaları yapmak için çeşitli geziler ve yurt dışından kaynaklara ulaşabilmek v araştırmalarını sürdürmek için tarihi kitaplardan müzelerden kalıntılardan yararlanarak kültürlerin yaşam tarzı ve yaşayışları hakkında detaylı bilgiler edinilmektedir. Bu konuda araştırmaları yapan kişilerin aldıkları maaşları ise ortalama olarak 3.000 – 4.500 Tl olmaktadır.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ