Erken Emeklilik Yolu Açılıyor!

Erken Emeklilik Yolu Açılıyor!

Yıllardır emeklilik hayali kuranlar için erken emeklilik müjdesini Bakan Çelik verdi. Buna göre vergi kaydını yaptıran vatandaşların, Bağ Kur kayıtları olmaması halinde eksik kalan günleri yeni çıkan torba yasa ile üzerine eklenmesi ve borçlandırılması gibi yollara gidiliyor. Herkesin gözü bu yasanın ne zaman hayata geçeceğine kaldı.

Geçtiğimiz sene de çıkan torba yasa 4 kesime birden erken emekli olmabilme hakkını doğurdu. Peki yeni yasa da ki eksikler neler ? Hangi beklentiler var ? Prim gün sayısı eksik olan vatandaşın ne yapması gerekiyor ? İşte tüm o sorular ve ipuçları…


Torba yasada çıkacak eksik primi olanları yakından ilgilendiren bu yasadan yaklaşık olarak 100 bin kişinin yararlanması bekleniyor. Böylece eksik kalan günleri önceden ödeyerek ve banka kredisi ile borçlandırarak kapatmış oluyor. Böyle bir düzenlemeye ilişkin ipuçları veren Çalışma Bakanı Faruk Çelik görüştüğümüz konular yasalaşırsa bir çok kesim faydanalacak diye ifade etti.

Fakat bu düzenleme için sadece Sosyal Sigortalar Kurumu çalışanlarına yapıldığı, gündem bağkurluların olmadığını ifade eden bakan, önümüzde ki yıllarda SKK’lılara verilen hakların Bağkurlulara da verilmesi olabilir dedi. Peki bağkurlu vatandaş ne yapacak ? Eğer SKK çalışanları bu hakkı alırsa, Bağkurlu vatandaşlar ise mahkeme yoluyla hakkını alabilir.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ