Endüstri Mühendisleri Maaşları 2017

Endüstri Mühendisleri Maaşları 2017

Endüstri devrimin ortaya çıkmasıyla birlikte mühendislik bilimine olan ihtiyaç sürekli artmaya başlamıştır. Sanayi mühendisliği olarak da bilinen bu bilim dalı 1949 yılında İTÜ tarafından Fabrika Organizasyonu dersi olarak verilmeye başladı. 1969 yılında İTÜ ve ODTÜ’in de bölüm olarak kurulmuştur.

Amaç itibariyle hemen hemen her yerde görev alabilen endüstri mühendisleri, genellikle karar verme ve çözüm odaklı bölümlerde çalışmaktadırlar. Mühendislik biliminin tanımı itibariyle üretim tasarımı ve kontrol etmek gibi bir çok alanda görev almaktadırlar. Ülkemizde yaygın istihdam alanına sahip olan endüstri mühendisleri maaşları 2017 yılında ne gibi değişikler gösterdi bunlar üzerine konuşacağız.

Kamuda görev alan bir endüstri mühendisi 3000 lira alırken tecrübelere göre özel sektörde aldığı ücret 7500 liraya kadar çıkmaktadır. Görev itibariyle her türlü üretim, planlama ve çözüm odaklı yerlerde görev alan mühendislere kıdem ve uzmanlıklarına göre maaşları artmaktadır.

Örneğin, endüstri mühendisi bir planlama da uzman olarak görev alırken, 3500 lira maaş alırken, aynı bölümde görev olarak müdürlük yaparsa ortalama 1000 lira maaşı farkı oluyor. Yani 4500 lira gibi bir maaş alıyor demektir.


 

Endüstri Mühendisleri Maaşları 2015

Endüstri Mühendisleri Maaşları 2017

Bu kıdem sistemi kamuda geçerlidir. KİT’lerde görev alan mühendis sıradan ise 3000 lira alırken, başmühendis 3400 lira almakta görevi ve mevki itibariyle maaşı da artmaktadır.Böylece görev tazminat ve saha primleri gibi farklar ile ortalama kamuda görev alan bir mühendis 3000 ile 4000 arasında maaşı değişirken, özel sektörde bu maaş tecrübe ve bilgisine dayanarak 7500 liralara kadar çıkmaktadır.

Kendi şirketini kurup, bu alanda iş yapan mühendisler ise daha çok kazanmaktadır. Sadece bilgi ve tecrübesini ortaya koyarak bu işin olmayacağını belirtmekte yarar var. Sermaye ve çevre bu işin olması gereken doğal etkenleridir.Bu etkenleri halledip kendi işinde büyümek içten bile değildir.


Bir önceki yazımız olan Elektrik Mühendisleri Maaşları 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. endüstrimüh. dedi ki:

  mühendis adamın üreten ve yenilenen beyni olması lazım. eski kafa mühendislere ekmek yok bu devirde. en az 2 dil şart diyoruz !!!!!

 2. sefa dedi ki:

  boşverin mühendisliği. artık kapandı o devir. tıp,diş ya da öğretmenlik benim tavsiyem…

  1. umut dedi ki:

   öğretmenlikte bitti daha hiç birşeyeın garantisi yokk

BİR YORUM YAZ