Emekliye Toplamda 200 TL Zam

Emekliye Toplamda 200 TL Zam

Emeklilere son zamanlarda yapılan zamlar hariç bir 200 TL zam geleceği konuşulan haberler arasında. Fakat bu haberin asılsız olduğunu buradan belirtelim. Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, katıldığı özel televizyon programın emekli maaşlarını değerlendirdi. Yapılacak zamların haberi veren Yılmaz, net olarak tarih belirtti.

Geçici hükemetin kurulmasıyla birlikte çalışmalar başladı. Emeklilere verilen sözler, bir bir tutuluyor. 7 Haziran 2015 seçimlerinden önce ilk müjdeyi veren Başbakan Ahmet Davutoğlu, emeklilere seyyanen 100 TL zam demişti. Yeni kabinen kurulmasıyla birlikte, çalışmalar hız kazandı. Seçim öncesi yapılan çalışmanın detaylarını veren Yılmaz, maaşı bin TL altında olan emeklilerin ortalama aylık bazda 200 TL zam aldığını belirtti. Bu zam içerisinde verilen enflasyon farkı + yıllık zam + seyyanen zam vardır.


Yılmaz, yeni düzenlemelerin olduğu belirtirken, şunları aktardı : “Bin 100’ün üstü de normal artıştan istifade etmişti. Şimdi yeni yaklaşımımızla bin ile bin 100 lira arasındaki emekli maaşlarını bin 100’e tamamlama, bin 100’ün üstündekileri de yıllık bin 200 liralık ek seyyanen artıştan istifade ettirmek istiyoruz. Bununla ilgili bir düzenleme gerekiyor.”

Ayrıca Başbakan Yardımcısı Yılmaz, tarih olarak net konuştu. 1 Kasım 2015 seçimleri sonunu işaret eden Yılmaz : “Meclisimiz açıldıktan sonra seçimlerden sonra bu düzenlemeler yapılıp gereği ortaya konacaktır. Bunun elbette getireceği bir yük var. Ama bu da hazırlayacağımız bütçe içinde hesabı kitabı yapılacak bir yük. Bunun getireceği faydalar da var bir taraftan. Makro dengelerimizi bozmadan ama vatandaşımıza, emeklimize hak ettiği refahı, imkanlarımızı sonuna kadar zorlayarak sağlama gayretimizi devam ettireceğiz.” bilgileri kaydetti.

Sonuç : 7 Haziran 2015 seçimlerden önce verilen vaatler tutuluyor. Erken seçim kararın alınmasıyla birlikte, hükümet kurulmadı ve doğal olarak meclis çalışmalarına başlayamadı. Emeklilere verilen sözler 1 Kasım seçimlerden tutulması bekleniyor.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. RAFET AKSARI dedi ki:

    Başbakan Yardımcısı Yılmaz: “Emekli aylıklarına artış 1 Kasım seçimlerinden sonra olacak “demiş. Peki, niye 1 Kasımda yapılacak? Bir emekli kendi devleti tarafından ancak bu kadar aşağılanabilir. Bin oyum olsa bu zihniyete bir oy vermem, veren emekliye de yazıklar olsun diyorum.

BİR YORUM YAZ