Emeklilikte Yaşa Takılanların Son Durumu

Emeklilikte Yaşa Takılanların Son Durumu

Sosyal Güvenlik Kurumuna giriş yaptığınız tarihi sorgulama yaparak bulabilirsiniz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca, 1999 yılından önce işe girenler ve prim gün sayıları tam olmalarına rağmen kanun gereğince, emekli olmayanlara yönelik çalışmalar hız kazandı. Buna göre yaşınızı beklemeden emekli olabilirsiniz.

Çıkan yasa ile 1999 öncesi emekli olma şartlarında revizyona gidildi. 1999 yılından sonra işe giren kişiler için bayanlarda 38 yaşından 58 yaşına, baylarda 43 yaşından 60 yaşına çıktı. Bir çok kişininde erken emeklilik hayali suya düştü. Yine geçerli olan yasayla birlikte prim gün sayılar da 7000 iş güne çıkartıldı. Ortalama 19,2 sene eksiksiz sigortalı olmanız gerekiyor. 1999 tarihinden önce girişler içinse, ‘Kademeli Yaş ve Gün Şartı’ getirdi.


5510 sayılı torba kanın gereğince emeklilik yaşı Nisan 2008’den sonra işe başlayan için 65 olarak değiştirildi. Böylece yaşlar kademeli olarak düzeltilme adımları atıldı. Arada kalan prim gün sayısını doldurmasına rağmen yaş şartını tamamlayamadığı için emekli olamayan kişiler doğdu. Bu durumu zamanın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik anlatmıştı.

Buna göre, 1999 yılından 8 yıl çalışan daha sonra 12 yıl sonra emekli olunabilinirken, şimdi bu süreye ek olarak 4 yıl daha eklendi. Arada kalan vatandaş kime soru soracağını ne yapacağını bilmiyor. Normal yasaya göre vatandaşların prim ve gün sayımız doldu. Fakat Nisan 2008’te gelen yasa vatandaşın emeklilik hayalini 4 yıl daha ileri atmış oldu.Çözüm arayışları devam ederken, Sosyal Güvenlik Uzmanları da bu konu yapacak bir şey yok. Yasa açık ve net olarak konuştular.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ