Emekli Maaşları Temmuz 2016 Zamları

Emekli Maaşları Temmuz 2016 Zamları

Emekli olup da her Ocak ve Temmuz aylarında alacakları maaş zamlarını bekleyen milyonlarca vatandaşımız 2016 yılı için Temmuz ayında alacakları zamlarla birlikte emekli maaşları Temmuz 2016 zamları için ne kadar olacağını merak etmektedirler.

Emekli Maaşları Temmuz 2016’da Ne Olur?

Emekli maaşlarında temmuz ayında yapılacak zam oranları daha önce hükümet tarafından açıklanmıştı. Emekliler SGK emeklileri ve Bağ-Kur emeklileri olarak iki gruba ayrılmaktadır. Her iki farklı emeklilik tipinde de maaşlar birbirine yakın olmakla birlikte farklılıklar da göstermektedir. Bunların haricinde bir de memur emeklileri bulunmaktadır. Memur emeklilerinin maaşları ise SGK ve Bağ-Kurlulara göre daha fazladır.

Emeklilere Temmuz ayında yapılacak zam ile birlikte 87 TL’den 380 TL’ye kadar bir artış olacak. Ocak ayında SSK ve Bağkur emeklileri %3,86 oranında zam ile birlikte buna paralel olarak 100 TL seyyanen zam almışlardır. Şubat ayında ise Sosyal Güvenlik Destek Birimi (SGDB) olarak bilinen kesinti de emekli maaşlarından kaldırılmıştı. Tüm bunlar ve 2016 Temmuz zamları ile birlikte emekli maaşları Temmuz 2016 zamları ne olur sorusunun yanıtını vermeye çalışacağız.


2016 Temmuz zamları emekliler için enflasyonu da hesaba kattığımızda yaklaşık %5 olacak. Bu da demek oluyor ki emekli maaşlarındaki artış en düşük maaş alan emekli için 247 TL, en yüksek emekli maaşı alanlar için ise 785 TL olacak. Emekli maaşlarındaki zamların 2016 Temmuz’unda bu kadar yüksek olmasının en önemli sebebi yukarıda da bahsettiğimiz gibi Ocak ayındaki seyyanen zam ve Şubat ayındaki kesintinin kaldırılmasıdır.

Emekli Maaşları Ne Kadar?

Yaptığımız hesaplamalara göre emekli maaşları en yüksek maaşı alanlar için yaklaşık 428 TL artış gösterecek. Bu da demek oluyor ki en yüksek emekli maaşı alanların maaşı 4.000 TL olacak.

2016 yılı bugüne kadar zam açısından en bereketli yıl olarak tarihe geçmiş oldu. 1500 TL olarak en düşük seviyeden maaş alan bir emeklinin maaşı asgari 1280 TL’ye yükselecek.

Emekli maaşları Temmuz 2016 zamları için bilinmesi gereken en önemli husus ise Temmuz ayının başından Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’nun açıklayacağı enflasyon oranlarıdır. Çünkü daha önce açıklanan 2016 Temmuz zammı %5 idi. Ancak enflasyon %6’ın üstünde çıkarsa bu artı oran emekli zamlarına eklenecekti. Şimdi tahminen enflasyonun beklenenden daha üste olacaktır. Öyle ise emekli maaş zam oranları %6 – 7 seviyesinde olabilir.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Azmi mercan dedi ki:

    9/8/2016/tarihinde emekli oldum maışım 1950 /tl askari ücretsahi verilmedi lütfen

  2. Azmi mercan dedi ki:

    9/2/2016/–tarihinde emekliodum askariücretdahi vermediler 950 / tl/ aylık bağladılar lütfen

BİR YORUM YAZ