Emekli Maaşı Nasıl Yükseltilir

Emekli Maaşı Nasıl Yükseltilir

Emekli maaşının yükselmesiyle ilgili olarak sizlere bilgiler vereceğiz. Öncelikle maaşının artması en önemli kriter, primlerin tavan ücret yani yüksek matrah üzerinden yatırmak gerekiyor. Ne kadar çok yüksek prim ödenirse, emekli olunduğu zaman o çok maaş alınacak anlamına geliyor.Dolasıyla günümüzde, asgari ücret üzerinden yatırılan primlerinden emekli olanların yüksek emekli maaşı almak gibi bir hayali olmasın.


SKK primlerinizi emeklilik yönüyle düşündüğümüz zaman her ileri yüksek maaş hem de, ilerisi için bir kazanç demektir. Bu yüzden asgari ücret üzerinden primlerinizi yaptırtmayın. Piyasada 2000 TL maaşı alıp, SKK primini asgari ücret üzerinden gösteren kişilerin ileri de emekli maaşları en düşük seviye olacağını bilmesiniz. En yüksek SKK primi 5795 TL olduğunu ve aylık olarak bunun üzerinden priminizi yatırdığınız vakit en yüksek emekli maaşı alacağınızı hatırlatırız.

Sosyal güvenlik kurumun mücadele ettiği iş verenlerin düşük prim üzerinden işçi çalıştırmasıdır. İşte bu sebeple yakın dönemde çıkan yasa ile bu tip olayda en ağır cezalar getirilmiş, çalışanlar bu konuda uyarılmıştır.

Emekli maaşınızı yüksek alabilmeniz için sigorta primlerinizi yüksek brüt ücret üzerinden yatması gerekiyor.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ